Manapság a lapos talp, a lábboltozat hiánya szinte népbetegség. A lúdtalp, bokasüllyedés az esetek legnagyobb részében harántirányban bontja meg a test statikai helyzetét, elindít egy folyamatot, mely az évek során a legkülönfélébb panaszokat okozhatja.
Ismert, hogy a talp boltozata, egészséges formája fokozatosan alakul ki, kb. 5-6 éves korra. A talp egészséges hosszanti és harántboltozata biztosítja a járás rugalmasságát, gördülékenységét, a láb folyamatos teherbírását. Ha valaki fiatal korban sokat járt mezítláb, sokkal jobban viseli majd a terheket. A lúdtalp a lábfej deformálódása, melyet a lábfej izmainak leereszkedése kísér.
A következő gyakorlatok a lábboltozat kialakításában elsődlegesen résztvevő izmokat dolgoztatják, alakítják, formálják, s egyben a lábstatikai rendellenesség megelőzését szolgáló mozdulatok.
1. Sarkunkra nehezedünk, lábujjainkat megemeljük a talajról, majd pár másodperc múlva ellenkezően, lábujjunkra nehezedve sarkunkat emeljük levegőbe (6-10-szer ismételjük).
2. Sarkunkra nehezedve az egész lábfejet kiemeljük a levegőben (öt ütemen keresztül) tartjuk, majd átgördítjük a súlyt az ujjakra, sarkunk felemelkedik (6-10-szer ismételjük).
3. Kis terpeszben a láb, lábfejet oldalra, külső talpélre billentjük - ezt követően ujjainkat erőteljesen "bekarmoljuk" - 6 ütemen keresztül így tartjuk, majd ujjainkat ellazítva a talpat a talajra helyezzük (8-10-szer ismételjük).
4. Sarkunkat elemeljük a talajtól, lábujjérintéssel, váltott lábon, egy helyben "lépkedünk" (15-20-szor ismételjük).
5. Sarkunkra támaszkodva lábfejet megemeljük, majd kifelé indítva körzést végzünk (10-15-ször ismételjük), ugyanezt befelé fordított lábfejjel is elvégezzük a fent említett ismétlésszámmal.
6. Bal lábunkat a jobb lábszárra helyezzük, ujjainkat erőteljesen rászorítva térdig felcsúsztatjuk, majd visszaengedjük a kiindulópontra, s ellazítjuk ujjainkat (8-10-szer ismételjük). A gyakorlatot az ellenoldali lábbal is végezzük el!
7. Talpunk alá labdát helyezünk, első ütemre talajhoz szorítjuk a labdát, majd ellazítunk, második ütemre ujjainkat simítjuk a labdára, lazítást követően folyamatosan 3-4 percig ismételjük a gyakorlatot.
8. A talpunk alatt lévő labdát ellentétes irányba gurítjuk jobbra hátra, balra előre - vigyázzunk, a labda ne guruljon ki! (10-15-ször ismételjük.)
9. Lábunk alá puha papírt (papír zsebkendő, szalvéta) helyezünk, ujjainkkal megpróbáljuk összegyűrni, megragadni a puha anyagot. Rövid "birtoklás" után elengedjük, kinyújtjuk, ellazítjuk ujjainkat (8-10-szer ismételjük).
10. Talpunk alá vékony kendőt helyezünk. Ujjainkkal "megragadjuk" s levegőbe emeljük, rövid várakozást követően integetünk a kendővel (lábfej lefelé, fölfelé mozog). Játékos gyakorlatunkat 2-3 percig váltott lábbal végezzük.
Ha kitartóan és rendszeresen így tornáztatjuk a lábfejet szinte teljesen megszüntethetjük a lúdtalp "gágogását"!