A nyugati országokban az üdvözlés egyik gyakori módja, ha kezet rázunk az illetővel. Az ázsiai országok többségében viszont illik meghajolni találkozáskor, míg bizonyos afrikai országokban az üdvözlés bevett módja, ha a jobb kezünket a másik bal vállára helyezzük.
Kínában, ha találkozik valakivel, akkor udvariatlanság egyenesen a másik szemébe nézni, és ezt beszélgetés közben sem szabad intenzíven gyakorolni!
Ha ázsiai embernek ad ajándékot, kerülje a fehér, fekete vagy kék csomagolást, amelyek a temetési szertartások színei. Az üdvözlőkártyákra véletlenül se írjon piros tintával, mert ez egy kapcsolat végét szimbolizálhatja.
Ha viszont a Közel-Keletre látogat, jó ha tudja, hogy az ottani embereknek nem illik alkoholt vagy disznóbőrt ajándékozni vallási okokból!
Ne csodálkozzon, ha Kínában járva, a nyilvános helyek némelyikén azt tapasztalja, hogy zsebkendő nélkül fújják ki az orrukat az emberek, hiszen a hagyományos felfogás szerint csak a hulladéktól szabadítják meg a testet;s bár ezt a szokást a kormány igyekszik visszaszorítani, azért gyakran előfordul.
Japánban azonban ügyelni kell arra, hogy nem illik a nyitott szájat megmutatni (például ásításkor vagy nevetéskor). Nőknek ilyenkor illik eltakarni ezt a testrészüket.
Koreában a férfiaknak van elsőbbségük a nőkkel szemben: illik őket előreengedni, és kabátjukat lesegíteni, Afganisztánban viszont a nyugati férfi ne fényképezzen afgán nőt, és ne is mutasson irányába érdeklődést, továbbá véletlenül se érintse meg! Ez elfogadhatatlan a muszlim társadalmakban!
Komoly félreértések adódhatnak egyes gesztusokból is.
Albániában és Bulgáriában, Törökországban, Iránban és Görögország egyes részein a bólogatás nemet, míg a fejrázás igent jelent.
Ázsiában az emberek a tenyerükkel vagy a hüvelykujjukkal mutatnak valamire, igen ritkán jeleznek például a mutatóujjukkal a másik felé, hogy menjen oda hozzájuk. Indiában és Délkelet- Ázsiában a legdurvább gesztusnak számít, ha valakire ujjal mutatnak, az afgánoknál pedig azt jelenti, hogy az illető nem jobb egy állatnál.
Vigyázzunk az "OK" gesztussal is: ez a franciáknál nullát jelent, a japánoknál aprópénzt, de Brazíliában vagy Oroszország nagy részén vulgáris jelentéssel bír.A felfelé mutató és jelző hüvelykujj sem mindenütt a stoppolás gesztusa ! Nigériában rendkívül udvariatlannak számít a használata, Ausztráliában pedig egyenesen obszcén jelentéssel bír.
Ha mutatóujjunkkal viszont a fejünkhöz mutogatunk jelezvén a másiknak, hogy valami nincs rendben nála, az Argentínában félreérthető, hiszen itt annyit jelent, hogy telefonhívásod van!
Bizonyos kultúrákban akár életveszélynek is kitehetjük magunkat, ha nem ismerjük a helyi szokásokat.
Nyilvánosan megsérteni például egy afgán férfit az egyik legnagyobb bűnnek számít, mint ahogy az is, ha nyilvános helyen nem a jobb kezünket használjuk például evésre, kézfogásra,ugyanis a bal kéz számukra csak higiéniai feladatot láthat el!
K.V.