Hogy gyomrunk és hangulatunk, lelki állapotunk mennyire szoros viszonyban áll egymással, mi sem bizonyítja jobban, mint a mindenki által ismert vizsga előtti gyomorbaj: úgy érezzük, mintha gyomrunk fel-le liftezne, sokaknak hányingere is van.
Régóta közismert tény, hogy a stressz hatására sok szervi baj kialakulhat, köztük az egyik leggyakoribb a gyomorfekély. A pszichoneuroimmunológia szerint a stressz, a túlzott megterhelés gyengíti az immunrendszert, a T-sejtek aránya lecsökken, pedig ezeknek rendkívül fontos szerepük van az immunválaszban. Ez pedig ahhoz vezet, hogy sokkal nagyobb mértékben védtelenebb lesz a szervezetünk a baktériumokkal, kórokozókkal, gyulladásokkal szemben.
Az idült gyomorgyulladás utalhat komoly lelki válságra is. Ilyenkor ugyanis előfordulhat kórosan fokozott étvágy, amely nem csillapítható, ugyanis az érintetteknek ez jelenti az életükben az egyetlen megnyugtató eseményt. Nagyon sokan hányással könnyítenek magukon, a bulémiás betegeknél ez súlyos, akár életveszélyes károkat is okozhat a tápcsatornában, kiszáradhatnak, felborulhat a só- és s vízháztartásuk, de jellemző tünet a folyton visszatérő gyulladás is. A depresszió első tünetei között szerepel a szénhidrátszegénység is.