Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Fájdalmas vallomás

Biztos hallottak Natascha Kampusch-ról, arról a lányról, aki nyolcévnyi rabság után meggyászolta fogvatartóját. A pszichológusok rögtön a Stockholm-szindrómáról kezdtek el beszélni. De mi is ez pontosan?

A Stockholm-tünetegyüttes rendszeres bántalmazás vagy hosszú időn át tartó fogvatartás miatt alakul ki, elsősorban akkor, ha az áldozat úgy érzi, hogy nagyon komoly fenyegetésnek van kitéve, nem tud elmenekülni, és egyetlen igazi emberi kapcsolata pont bántalmazójával van, akitől néha kap egy kis kedvességet is. Néha.

Valójában az áldozat tudja, hogy a másik kezében van, így megpróbál minél inkább megfelelni neki, hátha így nagyobb a túlélés esélye. A megfeleléshez azonban bele kell élnie magát a kínzó helyzetébe, akinek agresszióját, erőszakosságát elkezdi kisebbíteni, és inkább a pozitív tulajdonságokat látni.

A szindróma nevét mostanában elég sokszor hallhatjuk az osztrák lánnyal, Natascha Kampusch-sal kapcsolatban, aki tízévestől tizennyolc éves koráig raboskodott egy földalatti helyiségben. Nyolc évbe telt, mire el tudott menekülni. Amikor "őre" felfogta ezt, egy vonat elé vetette magát. A lány gyászolja őt.

Az esettel kapcsolatban felmerült, hogy talán hamarabb is lett volna lehetősége Nataschának a szökésre, hiszen állítólag még síelni is volt együtt a férfival. Talán azért nem szökött el korábban, mert már nem annak látta Prikopilt, aki az valójában volt?

A Stockholm-szindróma, amiben ez a lány is "szenved", egy 1973-as stockholmi bankrablásról kapta nevét, amikor is két rabló túszul ejtett négy alkalmazottat. A négy napig tartó rabság alatt a túszok annyira megkedvelték a tetteseket, hogy szabadulásuk után gyűjtést rendeztek a jogi védelem költségére, később pedig az egyik alkalmazott el is jegyezte magát a bűnözővel.

Tévedünk, ha azt gondoljuk, hogy a Stockholm-szindróma csak olykor-olykor fordul elő, az olyan szerencsére  ritka esetekben, mint amikor valakit több évig fogva tartanak. Nem így van. A szindróma sokkal gyakoribb. Elég, ha körbenézünk: megvert feleségek, a bántalmazott gyermekek, aki ezek után is kötődnek, sőt szeretik kínzójukat.

Rita is így volt ezzel, akit édesapja kiskorától kezdve ütött-vert, és nemcsak őt, édesanyját is. "Nem emlékszem a verések kezdetére, annyira kicsi voltam. Így visszaemlékezve szerettem őt, mióta csak az eszemet tudom, annak ellenére, hogy nap mint nap bántott minket, ráadásul sokszor ittasan tette ezt. Mégis, egy idő után jobban kezdtem el őt szeretni, mint édesanyámat. Úgy gondoltam, valahol helyes, hogy ver minket, mert valami rosszat követünk el, lusták vagyunk, gorombák, és anyára haragudtam. A kínzóm volt az egyetlen biztos pont az életemben. A mai napig tisztelem őt."

A szindróma egyáltalán nem jelenti azt, hogy az áldozat könnyebben tud túljutni a traumán. Hiszen ilyenkor nehezebb meglátnia az igazságot, ezért nagyon ellenséges lehet azokkal, akik valójában megpróbálják megmenekíteni őt.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.