Az iraki kincsekeket már évekkel ezelőtt nemzetközi szakértők kezdték keresni, ám a többezer éves leletekre nem könnyű rábukkanni, sokak szerint ugyanis egy nemzetközi műkincskereskedő maffia csempészte ki Irakból, és valószínűleg New Yorkba, Zürichbe vagy Párizsba szállították, amelyek a régészeti emlékek legfőbb piacai. Innen amerikai vagy japán gyűjtők magángyűjteményébe vándorolhattak - állítja az egyik hírportál. A szakértők szerint a kincsek maximum tíz százaléka fog előkerülni - jó esetben. Pedig például az Uruk városából származó agyagedényeknek felbecsülhetetlen értékük van.
A háborúk mindig is óriási veszélyt jelentettek a műkincsekre - gondoljunk csak a magyar korona sorsára, de sok, a második világháborúban eltűnt festmény, szobor, ékszer és egyéb régiség sem került elő még. Négy éve találtak meg egy Rubens-festményt, amelyet ugyancsak a negyvenes években loptak el. A 80 milliót érő művet a mester 1610 és 1611 között készítette, így nem csoda, hogy óriási hajtóvadászatot folytattak érte. Végül a moszkvai rendőrség foglalta le a képet, melyet emailben kínáltak eladásra.
A világ legtöbbet érő eltűnt műkincsekről a szakértők listát is felállítottak, melyben olyan világhírű festők művei szerepelnek, mint Matisse, Van Gogh vagy Picasso:
Jan Vermeer - Koncert: 1990-ben tűnt el a bostoni Isabella Stewart Gardner Múzeumból
Rembrandt van Rijn - Vihar a galileai tengeren: 1990-ben tűnt el a bostoni Isabella Stewart Gardner Múzeumból
Jean Baptiste Oudry - Fehér kacsa - csendélet: 1992-ben egy norfolki birtokról tűnt el
Gustav Klimt - Női portré: Egy piacenzai galériából vitték el 1997-ben
Jan és Hubert van Eyck - Igazságos bírák (oltárkép): 1934-ben tűnt el a ghenti Szt Bavo katedrálisból
Pablo Picasso - Női fej (Dora Maar): Egy antibesi jachtról tűnt el 1999-ben
Vincent van Gogh - Virágok agyagedényben: Egy dordogne-i kastélyból tűnt el 1944-ben
Henri Matisse - Csendélet könyvvel, olajlámpával és réztállal: A nizzai Matisse Múzeumból 1999-ben tűnt el
Rembrandt van Rijn - Gyermek szappanbuborékkal: A provance-i Draguignan kisvárosának önkormányzati múzeumából tűnt el 1999-ben
Raffaello - Fiatal férfi portréja: A krakkói Czartoryski Múzeumból tűnt el a második világháború alatt
Paul Cézanne - Auvers-sur-Oise: Az Ashmolean Múzeumból vitték el 1999-ben