A máj
Májunk, mely egy kisebb bal és egy nagyobb jobb lebernyegből áll, a hasüreg jobb oldalán található, a rekeszizom alatt, súlya pedig 1300-1500 gr közötti.Az ember legnagyobb szerveként rendkívül sok feladatot lát el: a zsír-szénhidrát és fehérje anyagcsere mellett, méregtelenít, továbbá sejtjeiben termelődik az epe, és itt termelődnek a vérfehérjék is.
Mitől alakulhat ki a májrák?
Bizonyított, hogy a vegyi anyagok (aflatoxin- és vinilklorid-származékok), illetve a különféle fertőzések(hepatitisz-B és hepatitisz-C) szerepet játszhatnak a májrák kialakulásában, de kimutatható kapcsolat van az alkoholos májgyulladás illetve az ebből kialakuló májzsugor és a májrák kialakulása között is.
A májrák gyakorisága
A daganatos betegségek 3 %-ában fordul elő májrák. Európában elsősorban hepatitisz C fertőzés következményeként alakul ki, nálunk pedig sajnálatos módon a májrák kialakulásában nagy szerepe van az alkoholizmusnak. Hazánkban az alkoholos májzsugorban elhunytak (számuk évente 8000) harmadánál már felfedezhető a fejlődő májrák! A férfiak veszélyeztetettebbek a nőknél!
A májrák tünetei
Sajnos a korai stádiumban szinte semmilyen figyelmeztető jellel nem szembesül a beteg. Előrehaladott daganat esetében tapasztalhatjuk a következő tüneteket:
- hányás, émelygés
- étvágytalanság és súlyvesztés
- láz
- éjszakai izzadás
- a májrákot megelőző márcirrózis esetén jellegzetes tünet a sárgaság
A májrák fajtái
A májdaganatok a legagresszívabb tumorok közé tartoznak. A májrák többféle formában jelenhet meg, egy illetve több gócból is kiindulhat.
Az elsődleges májrák a májsejtekből (vagy a májon belül az epeutak hámsejtjeiből) indul ki, ritkán fordul elő, ám a leghalálosabb daganat. Évente mintegy félmillió eset ismert világszerte és a halálozási arány is közel ennyi. Több fajtája is van, ezek közül leggyakoribb a májsejt rák illetve a 65 év felett gyakori kolangiokarcinóma. Az elsődleges májrák hátterében a Hepatitisz C illetve B vírus fertőzés áll.
A másodlagos májrák: más daganatos betegségek(pl. tüdő-, emlő-, méh-, prosztata-, bélrák) áttéteinek következménye.
A májrák diagnosztizálása
Fizikális vizsgálattal: A has áttapintása.
Vér- és vizeletvizsgálattal: A májfunkcióra vonatkozó vizsgálatok tartoznak ide. Az AFP (Alfafetoproteint) emelkedett szintje rákos megbetegedést jelezhet .
Képalkotó eljárásokkal: CT, hasi ultrahang (a hasüreg átvizsgálása).
Arteriográfia segítségével: Röntgenvizsgálat, melyet megelőzően a a máj ereit ún. kontrasztanyagokkal töltik fel, hogy az elváltozásokat észrevehessék.
Májbiopsziával: A bőrön átszúrt tű segítségével vesznek szövetmintát.
A májrák kezelése
A következő kezelési módszereket jöhetnek szóba:
1. műtéti eltávolítás
Ha bizonyítottan tumoros megbetegedésről van szó, és a daganat csak az egyik lebenyt érintette, akkor a daganatos májszövetet eltávolítják.
2. májátültetés
Ha a betegnél nem áll fenn vírusfertőzés, általános állapotuk megfelelő, és áttéteik sincsenek, akkor jöhet szóba ez a módszer. És természetesen meg kell találni hozzá a megfelelő donorszervet...
3. sugárkezelés
Csak a távoli áttéteknél alkalmazható, mert a máj ép szöveteit károsítaná ez a kezelési módszer.
4. kemoterápia
Műtét előtt a daganat csökkentése érdekében, illetve műtét után a kiújulás megelőzése érdekében kapja a beteg.
5. etanol injekció
Ha a műtét nem jöhet szóba, akkor alkalmazzák. Etanolt juttatnak el a tumoros gócokhoz, hogy így csökkentsék a rosszindulatú sejtek számát.
6. radiofrekvenciás kezelés
A máj rákos gócaiban elektródák segítségével, hővel ölik meg a tumoros szövetrészeket.
Alternatív gyógymódok
Májcirrózis illetve májrák esetén is javasolt a káposzta fogyasztás (káposztaleves, savanyú káposzta), hiszen glutamin és aminosav tartalma miatt gyógyhatású a májra!
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.