A megdagadt lábak, és az alsó végtagokban érzett fájdalom egy alvadt vérrög okozta visszérgyulladás jelei lehetnek. A véráramlásban beálló zavart egy olyan elzáródott ér okozza, amelyben egy véralvadék megakadályozza a vér helyes áramlását. Olyan esetről van szó, ami főleg a lábakat érinti, és amit ha jól kezelnek, nem okoz különösebb károsodást.
Mindazonáltal bizonyos esetekben, főleg, ha alábecsülik a probléma jelentőségét, akár embóliához is vezethet. Ezért fontos, hogy az alvadt vérrög okozta visszérgyulladást idejében felismerjék, és hogy ismerjék a megelőzés módszereit. A betegség elkerülése végett nagyon fontos például, hogy a hosszabb időre ágyhoz kötött betegek is a lehetőségekhez képest minél többet mozgassák a lábukat.
A visszérgyulladásnak ezt a fajtáját a véredények elzáródása okozza, ami egy vérrög miatt következik be. Ennek számos oka lehet: például lehet egy ereket érintő sérülés következménye, de többnyire a vér valamilyen okból való lelassulása miatt következik be, ami miatt az érintett végtag megduzzad és fáj. Legtöbbször a lábakat sújtja, de előfordulhat a felső végtagokban és testünk más ereiben is.
Ha valakinél felmerül a visszérgyulladás gyanúja, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Ha valóban egy alvadt vérrög okozza a problémát, először ekográfiával meg kell határozni a pontos helyét, majd a vizsgálat után követni kell az orvos tanácsait a helyes kezelést illetően, ami a vérrög helyzetétől és az érintett véredény méretétől függ.
A legsúlyosabbak azok az esetek, melyekben a vérrög a térd feletti erekben alakul ki - ilyenkor tanácsos véralvadásgátló gyógyszereket szedni minimum 3 hónapig. Azonban, ha a visszérgyulladás a térd alatt mutatkozik, akkor gyulladáscsökkentő szerekkel vagy antibiotikummal kezeljük az érintett területet.
Az alvadt vérrög okozta visszérgyulladás jelei viszont sajnos nem mindig ilyen szembeszökőek. Azoknál az embereknél, akik normális életet élnek, a zavar klasszikus tüneteket produkál, és hamar nyilvánvalóvá válik,- mivel a lábak függőleges helyzete segít felismerni a problémát.
Viszont sok olyan embert érint, akit a betegsége ágyhoz köt, vagy friss sebészi beavatkozás következtében nem használhatja hosszabb-rövidebb ideig lábait. Ilyenkor a visszérgyulladás kevésbé evidens módokon jelentkezik, így az egyetlen gyógymód, ha megpróbáljuk megelőzni a kialakulását.
Ha nem annyira súlyos a betegség, akkor jobb elkerülni, hogy huzamosabb ideig ágyban feküdjünk, ezért legalább két-három óránként járkáljunk egy kicsit. Ha komoly sebészi beavatkozás után az orvos ezt nem engedélyezi, akkor fontos, hogy gimnasztikai gyakorlatokkal mozgassuk meg az alsó végtagokat.
Nem utolsó sorban pedig igyunk rengeteg vizet, pláne most, hogy nyár van, mivel az ivás segít megtartani az egyensúlyt a vér folyékony és szilárd összetevői közt,- ami vízelvonás hatására megbomlik, és alvadékok kialakulásához vezet.
Veszélyes elhanyagolni a problémát, mivel, ha az alvadékot nem ismerik fel idejében, akkor megnagyobbodhat, és akadályozhatja a beteg normális véráramlását. Ezen kívül az alvadék oldódhat, és el is mozdulhat az érben, ezért a tüdőbe érve tüdő embóliát okozhat.
Ha ez bekövetkezik, azonnali elsősegélynyújtásra van szükség. A súlyos tüdő embóliát gyakran jelzi fulladás, szapora szívverés, rosszullét, köhögés, szúrós fájdalom a mellkasban, vagy akár sokk.
Azokat a trombózisban szenvedő betegeket azonban, akiket megfelelően kezelnek, nem fenyegeti a tüdő embólia veszélye, azoknak pedig, akiknél idejében megállapítják az embóliát, 99 százalék esélyük van a túlélésre.
Forrás: Giulio Divo - Di Piú