Aki lassan fut, az több zsírt éget
A zsírégető-pulzustartomány nem létezik! Való igaz, hogy kis terhelés mellett aránylag magasabb a zsírégetés, míg megerőltető sport alkalmával százalékosan magasabb az izomban tárolt cukor felhasználásának az aránya - de utóbbi esetben zsírból is több ég. Aki tehát fogyni szeretne, annak gyorsabban kell futnia, hogy minél több energiát elhasználjon! A napi energiafelhasználás hosszú távon magasabb kell legyen, mint az energiabevitel.
A zsírégetés csak az edzés megkezdése után fél órával kezdődik meg
Az energiafelhasználás az edzés intenzitásától és nem az időtartamától függ! Vagyis a testmozgás első percétől a szervezet zsírokból valamint szénhidrátokból egyaránt használ fel energiát.
A futás utolsó tíz percében erősítsünk bele
A futás végén végrehajtott sprintelés fiziológiai szempontból nem használ - ellenkezőleg: növeli a sérülések bekövetkezésének kockázatát, hiszen a megerőltetett test erőtartalékai lemerülnek. Mivel a gyors futás jobb koordinációt követel, jobban jár, ha a sprintelést közvetlenül a bemelegítés után (legalább tíz perc) végzi el.
A lépcsőzés növeli az állóképességet
Az orvosok által gyakran javasolt mozgásforma, bizony csöppet sem erősíti a szívet és a keringési rendszert. Egy gyors számítással bebizonyítható, hogy az ütemes lépcsőzés 11 km/órás futásnak megfelelő teljesítmény - ez pedig túl gyors az állóképesség javítására. Erőnléti sportnak viszont elsőrangú!
Igyon, még mielőtt szomjúságot érezne
Aki sportolás közben túl sokat iszik, túl sok sót izzad ki szervezetéből. Túlzott folyadékbevitel következtében előfordulhat, hogy víz gyűlhet föl a tüdőben, ami légzési nehézségekhez vezet. Az amerikai könnyűatlétikai szövetség új irányelvei szerint a sportoló csak annyit igyon, amennyit mozgás közben kiizzad. Az új szabályt elsősorban a maratoni futók figyelmébe ajánlják, akik négy órán át futnak egyhuzamban.
Izomlázra mozogjon rá, attól elmúlik
Az izomlázat nem a tejsav felgyülemlése okozza, hanem az izomsejtek megszokottól eltérő igénybevétele, húzódásai. A túlterhelés következtében az izomszövetben apró sérülések, szakadások keletkeznek. Ha erre ráedz, azzal állapotromlást idéz elő. A masszázs szintén rontja a túlerőltetett izmok állapotát. A legjobb taktika egy rövid szünet beiktatása, amíg a fájdalmak enyhülnek.
A nyújtás (streching) mindenfajta edzés szerves részét képezi
Nos igazából mozgásformától függ. Tudományos felmérések igazolták, hogy a gyorsasági sportolók teljesítménye (például a sprintereké) a nyújtógyakorlatok után csökken. A nyújtásnak csak olyan mozgásformák esetében van értelme, ahol a hajlékonyság követelmény (például küzdősportoknál vagy torna esetében).