Dr. Winchester és kollegái összefüggést találtak a 3-10. osztályos gyermekek iskolai teljesítménye és fogantatásuk hónapja között. A tanulók az Indiana Állami Oktatási Fejlődés Tesztjét (ISTEP) töltötték ki. A kutatók azt állapították meg, hogy a június és augusztus között fogant gyermekek matematikából és nyelvből alacsonyabb pontszámot értek el.
Hogyan befolyásolhatja a fogantatás a pontszámot? "A magzat agyának fejlődése a fogamzás után nem sokkal már elkezdődik. Nyáron a legmagasabb a kártevők ellen a mezőgazdaságban és otthon is használt rovarirtók és a termények, sőt a gyep trágyázására is használt nitrátok szintje" - mondja Dr. Winchester, aki az Újszülött Intenzív Szolgálatot vezeti a St. Francis Kórházban, Indianapolisban.
,
"A rovarirtók és a nitrátok megváltoztathatják a terhes anya hormonháztartását és befolyásolhatják a magzat agyának fejlődését" - magyarázta a szakember. "Eredményeink nem jelentenek abszolút bizonyítékot, de erősen igazolódni látszik hipotézisünk."
"Hiszem, hogy munkánkkal új alapra helyezhetünk számos alapvető és klinikai kutatást és népegészségügyi kezdeményezést. Annak a felismerése, hogy a környezetünkbe juttatott anyagokkal egy lehetséges járványszerű hatást kiváltva a terhesség kimenetelét és talán a gyermek fejlődését is befolyásolhatjuk, fontos megfigyelés, amely talán segíteni fog abban, hogy emberközpontúbban gondozzuk világunkat", mondta Dr. James Lemons, az Indianai Orvostudományi Egyetem gyermekgyógyász professzora. Dr. Lemons az egyetem újszülött- koraszülött részlegének és az Indianapolisi Gyermekkórház igazgatója.
A szakemberek számára eddig is ismert volt, hogy a rovarirtók anyai hypothyreoidizmust (alacsony pajzsmirigy-hormon szintet) okoznak, amely összefüggésben áll az utód gyengébb képességeivel.
"Mi összefüggést találtunk a felszíni vizek magasabb rovarirtó és nitrát szintje és az alacsonyabb teljesítmény között. A rovarirtók és műtrágyák használatának az idegrendszer fejlődésére kifejtett hatása talán évtizedeken át ismeretlen volt" - mondta Dr. Winchester.
Forrás: www.medipress.hu