Noha sokan panaszkodnak a nehéz légzésre, valójában ez leginkább az asztmásoknál és a krónikus obstruktív légúti betegségben szenvedők esetében lehet elfogadható indok, ugyanakkor számukra még fontosabb a maszkviselés, hiszen veszélyeztetett csoportba tartoznak. Sőt! A maszkviselés az asztmások jelentős részén akár segíthet is, ugyanis a hideg és száraz levegő a maszk alatt meleg és párás lesz, ami sok esetben még javíthat is az állapotukon (kivéve persze, ha pont olyan asztmájuk van, amit a meleg, párás levegő felerősít).
A szakemberek szerint, ha nem áll valamilyen betegség a háttérben, akkor csak pszichés okai lehetnek annak, ha valaki úgy érzi, nem kap levegőt. Hogy megszabaduljunk ettől az érzéstől, egy sor dolgot tehetünk - ezeket szedte össze az Index:
- Gyakoroljuk otthon a maszkviselést. Próbáljuk ki, hogyan tudja megfelelően feltenni, és próbáljunk benne nyugodtan lélegezni.
- A professzionálisabb és a saját készítésű maszkok helyett próbálkozzunk inkább a könnyű,
orvosi maszkkal. Igaz, hogy ezek inkább védik a környezetet, mint a viselőt magát, de a légzés egyszerűbb bennük.
- A pszichológusok szerint sokat segít, ha az ember hasi légzést alkalmaz. Ezt előtte otthon érdemes gyakorolni, már csak azért is, mert stresszoldóként egyébként is szokták ajánlani.
- Az is segíthet, ha az ember a kedvenc illatával befújja a maszkot. Nem töményen, mert akkor meg azért lesz elviselhetetlen, de ha megnyugtat minket a maszk illata, az már fél siker.
- Az allergiásoknak azt tanácsolják, hogy még gyakrabban és alaposan tisztítsák a maszkot, különben felerősödhetnek az allergiás reakciók.
+1: Válasszunk olyan maszkot, ami hobbinkat, személyiségünket jeleníti meg, így egyfajta önkifejezési eszköz lesz és máris büszkén vonulunk arcunkon a maszkkal.
Fontos, hogy az ember csak akkor hordja a maszkot, amikor tényleg szükség van rá – mikor az autóban ül, hogy egyik boltból a másikba menjen, akkor nem kell feltenni, ahogyan akkor sem, amikor este a kihalt utcán sétáltatja egyedül a kutyát. Ha a fenti trükkök közül egyik sem segít, akkor érdemes felkeresni egy orvost, mert lehet, hogy valóban valamilyen betegség áll a háttérben, ennek pedig érdemes minél gyorsabban a végére járni.
A másik gyakori problémát a maszk alatt megjelenő pattanások, kipirosodások jelentik, amit több dolog is okozhat. Ezek közé tartozik az, ha nem elég gyakran mossuk a maszkot, vagy éppen olyan szerrel mossuk, ami irritálja az arcbőrt. De függhet attól is, milyen anyagból készült a maszk, illetve hogy milyen gyakran használja valaki. A maszk feladata alapvetően az, hogy ne engedje ki a levegőbe a kisebb cseppeket, vagyis bent maradjon az, ami egy köhögés, tüsszentés vagy a lélegzés során egyébként távozna. Ha a maszk ezt a feladatot jól ellátja, az mindenképpen jó hír, de ez egyben azt is jelenti, hogy a baktériumok és a pára a maszkviselés közben irritálhatják a bőrt. Így pedig pattanások alakulhatnak ki. Így előzhetjük meg:
Ha lehet, minden viselés után mossuk ki a maszkot. Ezért érdemes minél többet beszerezni.
Ha valaki az egyszer használatos (papír) maszkokat viseli, érdemes néhány óránként tényleg lecserélni őket, hogy a baktériumok ne tudjanak szaporodni a számukra kedvező meleg, párás közegben. Nem szabad elfelejteni, hogy az egyszerhasználatos maszkoknak nem véletlenül ez a nevük!
Aki sminkel, annak érdemes kerülnie a szájkörnyék erős sminkelését. A vastag alapozóréteg helyett inkább próbálja meg hidratálni a bőrét a maszk felvétele előtt, a levétele után pedig mossa meg az arcát.
A pattanásokat lehetőleg senki ne nyomkodja, vagy legalábbis próbálja megállni, hogy a bőrhibákon vezesse le a stresszt, mert az a bent rekedő baktériumoktól elfertőződhet.
+1: Maszk után tegyél fel egy maszkot! Nem őrültünk meg, védő maszk helyett egy hidratáló, visszatápláló fátyolmaszkra gondolunk.
Ne feledjük! A maszk még mindig a leghatásosabb eszköz az új koronavírus elleni védekezésben - a távolságtartás mellett. A tudomány már számtalanszor igazolta, hogy a módszer hatékony, ezért a szakértők továbbra is arra kérnek mindenkit, hogy amikor zsúfolt helyen vannak, viseljenek maszkot.