Asztma cikkek

Az asztma nem gyógyítható, de gyógyszerekkel jól kezelhető betegség
Az asztma leggyakoribb tünetei közé tartozik a zihálás, a köhögés, a mellkasi szorító érzés, a légszomj, az éjszakai köhögés miatti felébredés, illetve a sípoló légzés.

ParlagfűPollen No Egyesület: egészségügyi vészhelyzet van
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. A parlagfűszezon kellős közepén Dr. Kelen Andrásnét, a ParlagfűPollen No Egyesület elnökét kérdeztük arról, hogy egy civil szerveződésnek milyen eszközei vannak arra, hogy küzdjön ez ellen a rendkívül allergén gyomnövény ellen.

Otthoni immunterápia asztmás betegeknek
Az asztma mintegy 300 millió embert érint világszerte, hazánkban több mint 300 ezer diagnosztizált asztmás él. A valós szám ennél bizonyosan több, a betegség pedig kezelés hiányában akár halálhoz is vezethet. Az allergénspecifikus immunterápiát kevesen ismerik, pedig jó eséllyel képes megakadályozni az allergiás náthás betegeknél az asztma kialakulását, illetve a már kialakult allergiás asztma súlyosbodását, derült ki a Tüdőközpont az asztma világnapja alkalmából készített felméréséből.

Nem csak a koronavírus tünete lehet a nehézlégzés
Sokan még csak nem is hallottak a COPD-ről, ami pedig egy igen komoly betegség, ezért érdemes kivizsgáltatni magunkat, ha észleljük a tüneteit.

Fullaszt a maszk? Van rá megoldás!
A szakértők és az orvosok elkeserítőnek találják, hogy borzasztóan fellazult a maszk viselésének eddigi fegyelmezettsége. A renitensek azzal védekeznek, hogy fulladnak benne, izzad a bőrük, párásodik a szemüvegük, stb. Tehetünk-e valamit, hogy könnyebb legyen a helyzet?

Május 5.: az Asztma Világnapja
Hazánkban mintegy 300 000 asztmás beteget tartanak nyilván, az éves új megbetegedések száma pedig 15 000 - 20 000 között mozog. A jelenlegi járványügyi helyzetben különösen fontos az asztmások megfelelő terápiája, ezzel ugyanis csökkenthető az állapotromlás kialakulásának kockázata.

Így hat az egészségedre, ha a lakásban szárítod a ruhát
Számos dolog befolyásolhatja otthonunk páratartalmát. A párás környezet azonban kedvez a poratkák és a penészgombák elszaporodásának, ezek pedig légzőszervrendszeri megbetegedéseket, allergiát és fejfájást is okozhatnak. De mit tehetünk ellenük?
Fokozódó keringési panaszok!
Tovább folytatódik a frontmentes időszak, de a szervezetünk nem pihen! A nyár megérkezett, de az ehhez társuló zivatarok sokunk napját megnehezítik!

Fellélegezhetnek a frontérzékenyek a fülledt idő ellenére is!
Időjárási frontok ostromolták az országot a hét első felében, de úgy tűnik ennek most vége. A változékonyság ugyan folytatódik, de a frontérzékenyek szervezete átmenetileg megpihen.

Évente 20 ezer új beteg csak Magyarországon
Egy közepes méretű városnyi, azaz 15-20 ezer új beteggel bővül az asztmában szenvedők száma, pedig már ma is mintegy 300 ezer diagnosztizált beteg él nálunk. Feltehetően további 150 ezer ember életét nehezíti meg a betegség – hívták fel a figyelmet tüdőgyógyász szakorvosok az asztma világnapján.
Penészgomba - lakásban veszélyes
Ha túl párás lakás, a nedvesség kedvező feltételeket teremt a penészgombák elszaporodásának. A túl száraz levegőjű lakásban viszont erősödhetnek az asztmások tünetei. Hol a középút? Hogyan ne legyen olyan magas a páratartalom, amely miatt a levegőbe került penészgomba spórái az arra érzékenyeknél kellemetlen, allergiás tüneteket válthatnak ki?
Hogyan kezelhető az asztma?
Az asztma nem gyógyítható, de megfelelően beállított gyógyszeres kezeléssel a betegség tüneteit minimálisra lehet csökkenteni. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát arról kérdeztük, hogy mitől függ, hogy kinél milyen gyógyszerekre van szükség, és hogyan változik a kezelés az évek alatt?
5 dolog, ami elhúzódó köhögést okozhat
A köhögés elősegíti a légutak öntisztulását, ám önmagában csak egy tünet. Ahhoz, hogy meg tudjuk szüntetni, a kiváltó okot kell felfedezni és kezelni. Nézzük a leggyakoriabbakat!
Allergiából asztma? Jaj, ne!
Allergiásoknál nem ritka, hogy idővel asztmás tüneteik is jelentkeznek. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogyan előzhetjük ezt meg, illetve milyen tünetek kapcsán forduljunk mindenképp orvoshoz – ha korábban nem is tettük.
Nem lesz kánikula, mégis fulladozunk!
Egyelőre nem tér vissza a kánikula, a hétvégén, főleg vasárnak több fokkal 30 fok alatt leszünk. Viszont erősen fülledtté válik az idő, szombat délutántól ezt nagyon megszenvedik főleg az asztmások és a szívbetegek.
Negatív a lelet, mégis búzaallergiád van? Van ilyen!
Orrfolyás, tüsszögés, szemviszketés, esetleg asztma, hasfájás, hasmenés, hányás, csalánkiütés? Ha régóta szenved a felsorolt, gyakran jelentkező tünetektől, akkor érdemes utána járni, hogy mi okozza a panaszait. A tünetek hátterében ugyanis búzaallergia is állhat, mely fizikai terhelés mellett, egyeseknél súlyos esetben anafilaxiát is okozhat. A kivizsgáláskor a hagyományos allergiatesztek nem adnak választ, a diagnózishoz speciális, multiplex allergiateszt elvégzésére van szükség.
Az asztma nem megy vakációra
Nyáron mindent hajlamosak vagyunk kicsit lazábban venni, és ez sajnos az olyan krónikus betegségek kezelésére is igaz, mint az asztma. Emiatt a nyári időszakban rendszerint megnő a sürgősségi ellátást, kórházi kezelést igénylő asztmás esetek száma. A Children’s Hospital Colorado orvosai arra figyelmeztetnek, hogy a felírt gyógyszereket akkor is az előírtaknak megfelelően kell szedni, ha a gyermek jól van, hiszen a tünetmentesség csak így tartható fenn.
Ne csodálkozz, ha sok panaszt okoz az időjárás!
Egészen extrém módon alakult az idei tavasz időjárása: minden rekord megdőlt a szélsőségességben. Ez nagyon sok embernek okoz komoly panaszokat, de van segítség!
Te is fulladozva köhögsz mostanában?
Minden évben, május elején kiemelt figyelmet kap az asztma, a betegséggel élők és a számukra elérhető terápiák a Globális Asztma Kezdeményezés (GINA) programjai által. Idén az Asztma Világnap május 1-re esik.
Kell-e felmentés testnevelésből az asztmás gyereknek?
Ha a gyerek fizikai terhelésre rendszeresen befullad, nehezen veszi a levegőt, akkor kerülni fogja a testmozgást, így azonban idővel nemcsak az asztmájával, hanem a plusz kilók miatti következményekkel is meg kell küzdenie. A sport kerülése lenne a megoldás?
Meg ne fulladj!
A légúti allergiához általában az orrfolyással, szemviszketéssel, tüsszögéssel járó tüneteket társítjuk, a nehézlégzés, zihálás kapcsán pedig inkább az asztma jut eszünkbe. A két betegség azonban gyakran együtt jár, és allergiásoknál az sem ritka, hogy idővel asztmás tüneteik is jelentkeznek. Az újonnan fellépő légzési panaszokat ezért mindig vegyük komolyan!
Itt a vakáció, figyeljünk az asztmás gyerekekre!
Az Amerikai Asztma, Allergia és Klinikai Immunológiai Akadémia hírlevélben figyelmezteti az asztmásokat és asztmás gyermekek szüleit a nyár veszélyeire. Tapasztalatok szerint ugyanis a vakáció idején, táborokban és a nyaralás alatt sokan elfeledkeznek a rendszeres gyógyszerszedésről, amivel a súlyos asztmás roham kialakulását kockáztatják.
Asztmás roham gyerekkorban: ezek a kezdeti tünetek!
Mi okozza a gyerekkori asztmás rohamokat? Hogyan lehet időben felismerni és kezelni? Milyen egy asztma akciós terv? Szakember segít megválaszolni a kérdéseket.
Van 5 meggyőző érvünk az allergén immunterápia mellett!
Újra itt a pollenszezon, a levegőben emelkedő pollenkoncentráció hatására egyre több embernél tüsszögés, szem-és orrviszketés, orrfolyás, orrdugulás jelentkezik. Ha Ön is unja már az évről-évre visszatérő allergiás tüneteket, idén kezdjen valami újat! Az allergén immunterápia segítségével akár már erre a nyárra is 80%-kal csökkentheti az allergiás tüneteit. És vannak további érveink is a kezelés mellett.
Asztma és allergia gyermekkorban
Az allergiás betegségek – ide tartozik többek közt az asztma és allergiás nátha, a táplálékallergia és az ekcéma - előfordulása családi halmozódást mutat. Egy allergiás szülő esetében 30%, ha mindkét szülő allergiás, majd 80% az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelenik majd valamilyen formában. A gyerekek azonban csak a hajlamot öröklik, nem magát a betegséget. Ha például a szülő pollenallergiás, a gyereknél ételallergia, vagy asztma is kialakulhat, emellett az allergiás tünetek életkoronként is eltérő tünetekkel jelentkezhetnek.
Éjszakai köhögés veri fel a házat? Súlyos oka is lehet!
Miattad nem alszik éjjel a család? Legjobb álmukból riadnak fel a szűnni nem akaró köhögésedre? Vajon mi okozhatja és hogyan lehet megszüntetni? Szakembert kérdeztünk a témában.
Költözik az allergiás gyereked? Erre nagyon figyelj!
Ha felvették a gyerekedet, akkor az előtted álló hónapban sok intézni valód akad! De ha asztmás, allergiás, akkor a költözés és albérlet keresés mellett az is fontos, hogy a megfelelő orvosi háttérről, a szükséges gyógyszerek beszerzéséről időben gondoskodj!
Tünetek asztmás gyerekeknél
A betegség kialakulásában szerepet játszó tényezőket és a kezdeti tüneteket foglaljuk össze röviden szakértőnk, dr. Somogyi Éva gyermek tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosának segítségével.
Asztmások figyelem! Így készüljetek a nyári hőségre!
A nagy esőzések és a párás levegő mellett az extrém forróság sem kedvez a légúti betegséggel élőknek. A tartósan meleg napokon, a talaj közeli ózon koncentrációjának növekedése miatt megemelkedhet az asztmás rohamok kockázata. Mi a teendő?
Mi okozhat éjszakai köhögést?
A fekvő helyzetben jelentkező köhögés gyakori panasz, ami miatt sokan nem tudják kipihenni magukat. Az elalvást is megnehezítő, vagy éjszakai ébredést okozó köhögésnek több oka is lehet. Elég lehet néhány apró változtatás is, hogy megszabaduljunk tőle, olykor azonban orvosi kezelés szükséges.
Ezért veszélyes a nyár a dohányosokra!
Itt a nyár, a nyitott helyiségekben a dohányosok szabadon rágyújthatnak, így sokkal kevésbé vannak ösztönözve a káros szenvedélyük visszatartására. Ez a légúti betegségekben szenvedők számára még több veszélyt hordoz, hiszen ilyenkor halmozódhatnak a kockázati tényezők.
Tényleg! Mitől is köhög a gyerek?
Az allergiás betegségek – ide tartozik többek közt az asztma és allergiás nátha, a táplálékallergia és az ekcéma - előfordulása családi halmozódást mutat. Egy allergiás szülő esetében 30%, ha mindkét szülő allergiás, majd 80% az esélye annak, hogy a gyermeknél is megjelenik majd valamilyen formában. Ők azonban csak a hajlamot öröklik, nem magát a betegséget. Ha például a szülő pollenallergiás, a gyereknél ételallergia, vagy asztma is kialakulhat, emellett az allergiás tünetek életkoronként is eltérő tünetekkel jelentkezhetnek.
Jaj, ne! Allergiából asztma?
A légúti allergiás betegek gyakran számolnak be idővel megjelenő asztmás tünetekről is. Mit tehetünk, hogy a betegség lefolyását megváltoztassuk, hogy elkerüljük az asztma kialakulását?
A gyermekkori táplálékallergia tünetei
A gyermekkori táplálékallergia előfordulása a 3 év alatti gyermekek körében a leggyakoribb. A tehéntejfehérje-allergia mellett a tojás, szója, búza, földimogyoró okozhat panaszokat. Tünetei a bőrön, a gyomor-és bélrendszerben és a légutakban jelentkeznek.
7+1 tudnivaló a tojásallergiáról
Húsvétkor nem hiányozhat az asztalról, a sonka és a kalács mellett az ünnepi menü elmaradhatatlan része a tojás, mely egyben a leggyakoribb allergének egyike is. A tojásallergiával kapcsolatos érdekességek összeállításában dr. Hidvégi Edit gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont orvosa volt segítségünkre.
Természetes gyógymódok asztmára
A természetes gyógymódok széleskörű alkalmazása kapcsán joggal merülhet fel bennünk, hogy létezhet olyan alternatív terápia, amely segíthet az asztma kezelésében. Bizonyos gyógymódokat valóban érdemes kipróbálni; akad olyan is, amellyel akár a szükséges gyógyszerek mennyiségét is csökkenthetjük. Van azonban néhány, amely kifejezetten veszélyes is lehet.
5 betegség, ami elhúzódó köhögést okozhat
A köhögés elősegíti a légutak öntisztulását, ám önmagában csak egy tünet. Ahhoz, hogy meg tudjuk szüntetni, a kiváltó okot kell felfedezni és kezelni. Éppen ötöt gyűjtöttünk össze.
Asztmás gyerekeket gyógyítanának - ingyen
Alsó és felső légúti betegségekben, asztmában és allergiában szenvedő gyerekeket vizsgálnak márciustól három hónapig klinikai körülmények között, a Törökbálinti Tüdőgyógyintézetben. A vizsgálatokhoz légúti betegségben szenvedő gyermekek jelentkezését várják, akik a kutatásban és a terápiás kezeléseken térítésmentesen vehetnek részt.
Inkább az asztmát választjuk, mint a munkanélküliséget!
Legtöbbször a munkahelyi körülmények is szerepet játszanak az asztma kialakulásában, ám ezt a betegek nagy része fél bevallani, nehogy elveszítse a munkahelyét. Mit tegyen, ha asztmás és erősen szennyezett, a légutakat károsító környezetben dolgozik?
Az asztma növeli az alvási apnoe kockázatát
Az asztmás felnőttek körében magasabb az alvás közbeni légzéskimaradás veszélye- állapította meg egy legutóbbi kutatás. A kezeletlen alvási apnoe komoly szövődményekkel is jár: növeli a szív-és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás, és a cukorbetegség, kialakulásának veszélyét. Megelőzhető-e? – kérdeztük a szakembert, Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológust, a Tüdőközpont orvosát.
Az antibiotikum mégsem okoz asztmát?
Korábbi kutatások egyértelmű összefüggést véltek felfedezni a terhesség alatt, illetve a kora gyermekkorban szedett antibiotikum és az asztma megjelenése közt, az elmélet azonban most megdőlni látszik.
Segítség az asztmás betegeknek - új készítményt vezettek be
Új készítményt vezettek be az asztmás betegek kezelésére az Európai Unióban. Az előzetes vizsgálatok alapján a hosszúhatású hörgőtágító jelentősen növeli a megfelelő asztmakontroll esélyét, és azt, hogy az asztmás beteg teljes értékű életet élhessen. A készítmény azért is kiemelkedő fontosságú, mert hosszú ideje nem került sor új gyógyszer bevezetésére ezen a terápiás területen.
Gyógyít, szépít és nem csak a tengerparton van! Mi az?
A sós levegő gyógyító, szépítő hatását már az ókorban is ismerték. Asztmásoknak, tüdőbetegeknek, bőrbajokkal küzdőknek, de még a prosztataproblémásoknak is ajánlott a sóterápia. Gyógyító hatásáról most szakembert kérdeztünk.
Asztmás roham? Ezek a teendők!
Asztmás roham ritkán jelentkezik előzetes tünetek nélkül. Ismerd meg a kiváltó okokat, az intő jeleket és a megelőzés lépéseit! Ha tudod, mi történik, mindenkinek könnyebb lesz.
Asztmás gyerekeknek nagy veszély a passzív dohányzás!
A dohányzás károsítja az egészséget, de mindenki a saját egészségéért felel – vélekednek gyakran azok, akiknek a füstölgés a mindennapok része. A dohányfüst azonban a környezetet is érinti, és különösen igaz ez a lakáson belül. A passzív dohányzásnak ugyanis nemcsak a betegség kialakulásában van szerepe, de a kezelés eredményességét is csökkenti.
Asztma és várandósság? Nézz utána!
Felelőtlenek azok a kismamák, akik önkényesen, vélt veszélyek miatt abbahagyják vagy csökkentik az asztmagyógyszerek szedését. Ezzel nemcsak önmaguk, hanem a születendő gyermekük egészségét is veszélyeztetik. A szakemberek szerint nagyon fontos a kismamák megfelelő tájékoztatása, és a tévhitek eloszlatása. Most ezt tesszük...
Asztmarohamot okozhat az iskolakréta
Allergiás és asztmás tüneteket okozhatnak az iskolákban használt pormentes kréták a tejallergiában szenvedő gyermekeknél, állítja egy neves szaklapban megjelent tudományos cikk.
Vigyázz! Nem csak az asztma okozhat nehézlégzést
A fizikai terhelésre jelentkező fulladás, nehézlégzés gyakran az asztma jellegzetes, első tünete. A probléma hátterében azonban egy ritka elváltozás – a hangszalagok rendellenes működése – is állhat, melynek orvoslása eltérő típusú kezelést igényel.