Hány fajtája létezik a koleszterinnek?
A koleszterinnek két fajtája létezik: az LDL (Low-density lipoprotein - alacsony sűrűségű lipoprotein) és a HDL (High-density lipoprotein - magas sűrűségű lipoprotein) koleszterin. Ezek egyensúlya jelenti az egészséges koleszterinszintet.
Mindkét koleszterintípus káros a szervezetünkre?
Nem, csak az LDL koleszterin, ő a "rosszfiú", mert ez a koleszterin az artériákban lerakódva, elzáródást okoz. Kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a vér koleszterintartalma mennyiségi és minőségi szempontból is jelentősen befolyásolja a koszorúerek meszesedési folyamatát, ami az erek szűkületéhez, majd infarktushoz vezet.
A másik, a HDL koleszterin, szerepe szerint a "jófiú", amely visszajuttatja a koleszterint a májba, itt feldolgozásra kerül és kiválasztódik a szervezetből. Amíg az előbbi (LDL) koleszterin fokozza, addig utóbbi (HDL) gátolja a zsírok lerakódását az érfalban, s ezzel csökkenti az érelmeszesedés, trombózis kialakulását, a szívinfarktus és az agyi érbetegségek kockázatát
A magas koleszterinszintért kizárólag genetikai okok felelnek?
Táplálkozástudományi szakemberek az egyes országok statisztikai adatait (táplálkozási szokások, megbetegedési, halálozási statisztikák) értékelve arra a következtetésre jutottak, hogy ahol magas az állati eredetű, túlnyomórészt telített zsírsavakat tartalmazó zsírok fogyasztása, ott magasabbak a vér koleszterinszintjének értékei.
Ennek következtében - mivel a koleszterin lerakódva az érfalakba érelmeszesedést okoz - gyakoribb a szívkoszorú érelmeszesedés és a szívinfarktus is. Ráadásul, azokban az országokban, ahol a bevándorló csoportokat külön vizsgálták, kiderült: a magas koleszterinszint nem annyira genetikai okokra vezethető vissza, mint inkább az életmódbeli változásokra.
Azoknál ugyanis, akik a nyugati közegben átszoktak az ottani táplálkozásra, felhagytak egyszerű, természetes étrendjükkel - megemelkedett a koleszterinszint. Ennek köszönhetően pedig náluk is jelentkeztek, a nyugati társadalmakban oly gyakori arteriális betegségek.
Hogyan csökkenthető a koleszterinszint?
Kétféleképpen: a táplálék koleszterintartalmának csökkentésével, másrészt pedig a belső szintézis csökkentése útján. Népességvizsgálatok igazolták, hogy a táplálkozás és életmódbeli változtatásokkal, valamint speciális gyógyszerek szedésével csökkenthető a koleszterinszint, ami egyértelműen mérsékli az erek elmeszesedését.
Milyen vizsgálattal határozható meg a koleszterinszint?
A vér koleszterinszintjét vérvizsgálattal állapítják meg, de ma már egy egyszerű tesztcsík segítségével is kideríthető, van-e okunk aggodalomra
A koleszterinszint-mérést a vércukorméréshez hasonló módon, az ujjbegy megszúrásával nyert vérminta segítségével végzik. Egyszer használatos steril tűvel vagy speciális tollszerű (pen) eszközzel szúrják meg. A vért tesztcsíkra helyezik, a vérmintában lévő lipidek (vérzsírok) 2-3 perc alatt színreakciót adnak.
A kialakuló szín hullámhossza alapján pontosan meghatározható a vér összkoleszterin-szintje. (Van olyan készülék, ami a triglicerid-érték mérésére is alkalmas.) A vérzsírokat legalább két alkalommal kell mérni. A koleszterinszintet adó érték összetevőinek részletes meghatározása csak akkor szükséges, ha a koleszterinszint összességében emelkedett. (Ehhez már vénás vérvétel szükséges.)
Mi számít normális koleszterinszintnek?
A koleszterinszint korfüggő, az életkor előrehaladtával emelkedik az értéke, ezért a normális határt 4 és 6 millimól/liter értéknél húzzák meg. Számos szívgyógyász kutató feltételezi, hogy 160 mg/százalék (4,1 mmol/l) alatti koleszterinszint megvédi az embereket az érelmeszesedéstől.
A helyes, kiegyensúlyozott táplálkozás, a mozgás segíti az ideális koleszterinszint elérését és megtartását. A túlzottan magas koleszterinszint az esetek nagy többségében diéta segítségével 10-20%-kal csökkenthető.
Mi befolyásolja a magas koleszterinszintet?
Elsősorban a helytelen táplálkozás. De emellett más kockázati tényezők is szerepet játszanak ennek kialakulásában. Olyan tényezők, amelyek jelentős része - életmódváltással - kiiktatható lenne.
A magas koleszterinszint kialakulásának kockázati tényezői tehát:
- helytelen táplálkozás
- dohányzás,
- mozgáshiány
- az állandó stressz
- túlsúly
- jelentős mennyiségű alkohol fogyasztása,
- sok só fogyasztása (napi 6 g fölött)
A MAGYAR SZÍV EGYESÜLETRŐL
A Magyar Szív Egyesület (MASZIV) 1988 áprilisában kardiológus szakorvosok és szívbetegek közreműködésével alakult. A ma már 24 tagszervezetet tömörítő, kiemelten közhasznú szervezet a Magyarországon igen gyakori szív- és érrendszeri betegségek korai felismerését, megelőzését és gyógyítását tűzte ki céljául.
Hiszen Magyarországon a legtöbb halálos áldozat éppen a szívbetegek köréből kerül ki, évente 35.000 új szívbeteg kerül a különféle egészségügyi intézményekbe, valamint évente kb. 70 000 ember hal meg szív- és érrendszeri betegségekben.
Az Egyesület - alapszabálya értelmében - sokrétű ismeretterjesztő tevékenységet folytat a szív- és érrendszeri betegségek megelőzése érdekében; vállalja a gyógyult szívbetegek gondozását és a gyógyulásukat elősegítő rendezvények szervezését, szórólapok, szakkiadványok megjelentetését, saját újság kiadását, a legújabb gyógyszerekről és kezelési eljárásokról tartandó szakmai előadások megtartását, az egészségkárosultak szervezeteivel való kapcsolat kialakítását, továbbá az évenkénti Országos Sportnap szervezését.
Minden év szeptemberében megrendezi a hagyományossá vált "Szívünk Világnapja" programot.
Az Egyesület saját, időszaki újsággal rendelkezik, a Szívdobbanás című, negyedévente megjelenő folyóiratban beszámol saját munkájáról, eredményeiről, a legfrissebb kutatásokról, egyéb a szív- és érrendszeri betegségekről szóló hírekről, információkról.
Az Egyesület által megalapított "Az Egészséges Szívért Alapítvány" támogatja a szív- és érrendszeri betegek kardiológiai kezelését, az alapítvány munkatársai szűrő vizsgálatokon mindazokat a személyeket megvizsgálják, akik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában valószínűsíthető kockázati tényezőkkel rendelkeznek, és ennek alapján betegségük kifejlődése sikeresen megelőzhető.
Amennyiben már kialakult a szív- és érrendszeri betegség, a betegeket segítik a hétköznapjaikban. A szűrővizsgálat kardiológiai kérdőív kitöltéséből, EKG vizsgálatból, vérnyomásmérésből és vérvizsgálatból áll (koleszterin és vércukor). Ha szükséges terheléses EKG vizsgálat-,szív, és ultrahang vizsgálatokat is végeznek, és pszichológiai tanácsadást tartanak.
MAGYAR SZÍV EGYESÜLET Tel: 2155-743, 4768-479, 4768-480.
Budapest, IX. Haller u.27. fszt.44.