Ön is észrevette már, hogy egyesek milyen könnyen megtalálják a hangot másokkal? Hogy ki mennyire tudja irányítani érzéseit, és ráhangolódni a többiek lelkiállapotára, az érzelmi intelligenciájától függ, ez pedig fejleszthető!
"Az érzelmi intelligencia (EQ) az önismeretet, az önuralmat, az empátiát, az együttműködést, a motivációt és mások befolyásolásának képességét foglalja magában. EQ-nk értéke arról árulkodik, hogy milyen szinten vagyunk képesek úrrá lenni érzéseinken - mondja Carla Galli, aki rendszeresen tart önismereti és EQ-fejlesztő tréningeket. - Arra kell törekednünk, hogy ne az érzelmeink irányítsanak minket, hanem mi irányítsuk az érzéseinket."
Aki magas EQ-val rendelkezik:
Pozitívan áll a stressz helyzetekhez, soha nem adja fel, kedveli a kihívásokat.
Gondolatait akkor is képes rendszerezni, ha éppen nyomás alatt van.
Mindig vannak céljai.
Nyitott az újdonságokra.
Könnyen teremt kapcsolatot.
Fő erénye az önkontroll és a mértékletesség.
Akinek alacsony az EQ-ja:
Hajlamos az agresszivitásra.
Könnyen összeomlik stressz helyzetekben.
Nehezen ismeri fel érzelmeit, és ritkán beszél róluk.
Általában félénk és türelmetlen.
Gyakran féltékeny.
Így tökéletesítse...
Törekedjen arra, hogy a vita során sose támadjon! Mindig az adott cselekedetet kifogásolja, és ne a vitapartnere tulajdonságait. Úgy adja elő kritikáját, hogy közben éreztesse a másikkal: nem az ő személyével, csupán egy konkrét dologgal van gondja.
Ne ragadjon le a részleteknél, a tényleges problémára fókuszáljon, és próbáljon a megoldásra törekedni!
Élje bele magát a másik fél helyzetébe, és vegye figyelembe, hogy az egymásra hangolódás kizárt, ha a saját érzelmei túl hevesek. Önfegyelemmel látható javulás érhető el.
Legyen úrrá zaklatottságán! Az érzelmek elcsitítása után tisztábban láthatja a problémát. Próbáljon meg "kívülről" tekinteni a gondokra, így sokkal könnyebben rátalálhat a megoldásra.
Gyakorolja a hatékony érzelmi odafigyelést a tükrözés módszerével: ha az egyik vitapartner elpanaszolja a kétségeit, a másik ismételje el a problémát a saját szavaival úgy, hogy ne csak a gondolatot, hanem a velejáró érzelmeket is adja vissza. Ez a módszer segíti az összehangolódást.