Igen, jól hallották. De mielőtt bármit is félreértenének, rögtön hozzátenném, hogy egy méretes pávafarokra utaltam.
Egy Geoffrey Miller nevű evolúciós pszichológus (ne ijedjenek meg, ez is egy foglalkozás!) ugyanis A párválasztó agy című művében hosszasan elidőzik a pávafarok kérdésénél.
Miközben birkóztam a könyvvel meg kellett állapítanom, hogy én magam is milyen könnyedén átsiklok a nem teljesen egyértelmű dolgok felett. Nos, ilyen a pávafarok-effektus is. Önöknek nem ütött még szöget a fejében?
Mert van ugye a hím páva, akit méretes, díszes és nem túl kényelmes farokkal látott el a természet.
Vajon miért?
Merthogy túl sok funkciója nincs, azon kívül, hogy akadályozza szegény párát a túlélésért folytatott küzdelemben, hisz csak a vak nem veszi észre ezt a legyezőt; arról nem is beszélve, hogy nem lehet vele gyorsasági világrekordot dönteni.#img2#
És Miller megadja a pofon egyszerű választ: ez egy macsó szexepil, egy formatervezett remekmű, melynek az a célja, hogy a tojót elkápráztassa. Hiszen a természet az élő példája annak a sokat emlegetett tézisnek, miszerint a hím udvarol, a nő választ.
A nő pedig garanciát szeretne arra, hogy olyan pár akad a horgára, aki ideális génkészlettel rendelkezik az ideális utódok létrehozásában. Mivel azonban nem lát bele a kiszemelt példány génkészletébe, ezért kénytelen az úgynevezett fittségjelzőkre támaszkodni, amelyek viselőjük egészségre és az energikusságára utalnak.
A pávafarok, a díszes toll vagy egy káprázatos násztánc mind-mind ilyen fittségjelző, ami tulajdonképp a hím gén-önreklámja is: "Gyere, szivi ! Én vagyok a legjobb neked! "
A fittségjelzők pedig annál hatékonyabbak, minél költségesebbek, minél látványosabbak, és minél több ráfordítást igényelnek viselőjüktől.
De kapaszkodjanak meg! Miller még ennél is továbbmegy, és azt állítja, hogy ez az embernél is ugyanígy van, csak nálunk az emberi agy hozza létre ezeket a fittségjelzőket. Ezek közé tartozik az intelligencia, a művészetek, a zene és az erkölcs kialakulása is.
Sőt, szerinte az emberi nyelv kialakulásának hátterében is az a szándék állt, hogy a férfi az ágyába csalogathassa a nőstényt.
Gondolom, ezzel azért néhányan vitatkoznának a hagyományos evolúciós felfogás hívei...
Én meg nem állom meg, hogy csattanóként azért el ne meséljem: az ír jávorszarvas nagy árat fizetett nősténycsalogató, súlyos, 2 méteres agancsáért.
Kihalt szegény.
K.V.