Sok cégnél még ma is ódzkodnak a gyerekes anyáktól, frászt kapnak ha a fiatal női munkatárs férjhez megy, hiszen valószínűleg hamarosan szülni is akar majd. Nyíltan persze ezt nem lehet kimondani - hiszen akkor diszkrimináció lenne - de különféle ürügyekkel elutasítják a gyerekes jelentkezőket.
A munkahelyeken pedig, burkolt célzásokkal, kétértelmű mondatokkal jelzik nem tetszésüket az esetleges gyermekvállalás iránt, vagy éppen a karrier lehetőség megcsillogtatásával igyekeznek eltántorítani a tehetséges nőket a terhességtől és a szüléstől. Óriási dilemma, pszichés nyomás nehezedik így azokra a lányokra, fiatalasszonyokra, akik pedig nagyon vágynának gyermekre.
Egy, évekkel ezelőtt végzett amerikai felmérés szerint viszont a gyermekes nők teljesítménye a munkában nem csökken, sőt...
Egy civil szervezet által végzett országos felmérése szerint a megkérdezettek 52 százaléka gondolja úgy, hogy gyermekvállalása segítette munkahelyi produktivitását, és egyáltalán nem befolyásolta negatívan munkáját. Csupán 10 százalék látja úgy, hogy ettől kevésbé produktívak lettek.
A Berkeley egyik, a felmérésben részt vevő szociológiaprofesszora szerint a dolgozó szülők, már csak szükségből is sokkal termelékenyebbek, mivel életük sokkal szervezettebb, jobban el tudnak bánni a problémákkal is.
Világosan látják, hogy mi a fontos, ismerik céljaikat. Egyensúlyra törekszenek. A gyermeknevelés, és a háztartás vezetés sokkal nagyobb szervezettséget igényel, meg kell tanulni a prioritások kijelölését is, s ezt a szemlélet azután az anyák a munkahelyen is alkalmazzák.
A produktivitás növekedése a felmérést végzők szerint az alábbi négy tényezőn alapszik:
Prioritások: A megnövekedett feladatok sokkal jobban elősegítik, hogy az anyák tisztában legyenek a fontossági sorrendekkel, s ebben a munka és a gyereknevelés egyensúlyának megteremtésére.
Tervezés: Mivel mind anyaként, mind munkatársként helyt akarnak állni, sokkal tervszerűbbé válik az életük mindkét területen, így teljesítményük nemhogy csökkene, de még növekedhet is.
Technika. A dolgozó anyák megtanulják professzionálisan kezelni a technika vívmányait. E-mailt használnak telefon helyett. A laptop mindig kéznél van. Headsetet használnak, így telefonálás közben mást is tudnak csinálni.
Rugalmasság: Mivel a gyermekekkel is gyakran adónak váratlan helyzetek, amiket meg kell oldani, a rugalmasság létformává válik, s a munkahelyi helyzeteket, új elvárásokat is rugalmasabban tudják kezelni.
Ráadásul a korszerű gyerekápolási készítmények, eszközök, a háztartási gépek technikai és technológiai fejlettsége sokkal kevesebb terhet ró a mai fiatal anyákra, mint 10-20 évvel ezelőtt. Alkalmanként a gyerek "felvigyázásra" is könnyebb ma már - ha a nagymama nem elérhető - egy barátnőt, vagy bébiszittert találni.
Az kétségtelen azonban, hogy a gyerekes anyák kevésbé vállalják fel a gyakori - sokszor indokolatlan - túlórát, a szellemi és fizikai "kizsákmányolást". Értékrendjük ebben a tekintetben is átalakul.
Jó lenne, ha minél több mai magyar munkáltatót elgondolkodtatásra késztetnének a fenti tanulmány megállapításai, még akkor is, ha azok amerikai anyákra vonatkoznak. A mai magyar lányok, fiatalasszonyok munkához való viszonya, hivatástudata, karriervágya korántsem áll olyan messze az amerikaiakétól, mint a földrajzi távolság, vagy a társadalmi-gazdasági fejlettség közötti különbség alapján gondolhatják sokan.
A fiatal nők, és asszonyok pedig, igenis merjenek gyereket vállalni, ha igazán vágynak rá, s merjenek odaállni főnökeik elé, megmagyarázni, hogyan is gondolják anyaként összeegyeztetni a gyereket és a karriert.
L.K.