Dr. Kecskés Gabriella belgyógyászt, a Medic-poliklinika igazgató főorvosát az allergiáról kérdeztük.
A parlagfű az oka mindennek?
- Határozottan nem. Ez beigazolódott Ausztriában, ahol a parlagfüvet természetes úton, biológiai eszközökkel kiszorították, hogy az allergiások száma nem csökkent, sőt csak nőtt! Természetesen gyom- és allergén növény, de az irtás nemigen vezetett célra. Mára már a hazai allergológusok is tudják, hogy nem a parlagfű a főbűnös, mert aki ma parlagfűre, az holnap egyéb más, ki tudja, milyen - természetes-mesterséges - környezeti tényezőre lesz allergiás. Tehát rá kell jönnünk, hogy az iparilag fejlett, "civilizált" országokban az ember megváltoztatta a természetes környezetét, s ezzel természetszerűleg önmaga is megváltozott. Azaz megváltozott volna, ha a gyors tempójú civilizációval a szervezete is "civilizálódott" volna.
De az ember immunrendszere nem bírja a megváltozott környezet terhelését: a mesterséges tápanyagokat, a vegyszerekkel való érintkezést, a gyógyszerek nyakló nélküli fogyasztását, a szmogban-elektroszmogban "gazdag" levegőt, az ebben "megizmosított" mikrobák elleni küzdelmet. A környezetünkbe általunk került irdatlan mennyiségű vegyszer és ki tudja, milyen méretű sugárterhelés, frekvenciateher, valamint rohanó világunk állandó distresszhatása alatt az immunrendszerünk meggyengült. A meggyengült immunrendszert pedig azonnal megtámadják a mikrobák, a vírusok, a gombák, a baktériumok, paraziták. Csoda-e, ha felmondja az immunrendszerünk a szolgálatot?!
- Hogyan tud az egyes ember védekezni saját szervezete védelmében azokkal a környezeti ártalmakkal szemben, ami sajnos a civilizációval együtt jár?
- Már a hazai allergológusok is tudják, hogy a Föld nyugati féltekéjén 2020-25-re a lakosság ötven százaléka allergiás lesz, ha környezetünk, illetve a Föld légkörének szennyezése nem csökken. Valóban nehéz a kérdést csak az egyén szintjén megválaszolni.
De sokat tehetünk magunkért. Az immunrendszerünket kell tehermentesíteni. Ha életmódváltással, illetve a körülményekhez alkalmazkodó gyógyítási szemlélettel közelítünk az allergiához, akkor az allergiás beteg nemcsak kezelhető és tünetmentessé tehető, de meggyógyul, meggyógyítható. Az allergiások fontos teendője, hogy életmódjukon változtassanak, nekünk, orvosoknak pedig hogy holisztikus szemlélettel, az embert az őt körülvevő környezetével együtt, a világ összefüggő energetikai rendszerének szerves részeként vizsgáljuk és gyógyítsuk. A parlagfű-allergiás betegnek például nem csak az orrnyálkahártyája, a légútjai betegek, hanem az egész szervezete.
Az allergia lehet örökletes betegség, de szerzett is. A beteg immunrendszerét zavaró mezők, gócok terhelik. Ezek felkutatásával, megszüntetésével és meggyógyításával azonban elérhetjük, hogy az allergiás - örökletes hajlama ellenére is - meggyógyuljon. A keleti és nyugati szemléletet összekötő gyógyítási módszerek, ilyen például a Voll-módszer, alkalmasak erre a feladatra, hiszen a konkrét kiváltó okokat találják meg, például az orrgarat-gyulladást, a fogászati gócot, a bélflóra egyensúlyának felborulását, a sugárterhelést, a szervezetet terhelő vegyszereket, sőt gyakran a lelki blokkokat is.
E módszerrel nemcsak a szervezet energetikai zavarait lehet kimutatni, hanem pontosítani lehet a szervezetben lévő gócokat, és az is megállapítható, mi okozza ezeket, tünetmentes állapotban is! Tehát milyen mikroba felelős a beteg krónikus arcüreggyulladásáért, hörghurutjáért, milyen vegyszer, nehézfémsó - például ólom, kadmium, higany sói, vegyületei - terheli az immunrendszerét, van-e cinkhiánya, avagy réztöbblete, illetve milyen sugárártalom érte.
Egyúttal ki lehet tesztelni a Voll-módszerrel a gyógyulást hozó homeopátiás, izopátiás szereket is, melyek természetes alapanyagúak, nem kémiai, hanem fizikai úton hatnak. A holizmus jegyében azonban egyéb szakorvosi vizsgálatokra és kezelésekre is szükség lehet, mert minden ember egy individuum, egyszeri és megismételhetetlen! S minthogy az allergia is lelki okokra visszavezethető betegség, a lélekre ható Bach-virágterápia is alkalmazható. Mindezek a szerek természetes alapanyagból készülnek, biofizikai úton fejtik ki hatásukat, a beteget "áthangolják", megerősítik, meggyógyítják. A "természetgyógyászati"-nak titulált, azonban javarészt biofizikai módszereknek, mint amilyen az akupunktúra, a homeopátia, a kineziológia stb. a bekapcsolásával az allergia és más krónikus betegség is gyógyítható már. Ezt tizennyolc, poliklinikai gyógyításban eltöltött év tapasztalata alapján állítom.
- Az allergia is pszichoszomatikus betegség? Ezt kevesen merik kimondani, állítani.
- Pedig az. S erre csak akkor lehet rájönnünk, ha nemcsak az allergiát mint diagnózist akarjuk gyógyíttatni-gyógyítani, és nemcsak az allergént, például a parlagfüvet üldözzük, hanem magát az allergiás beteget a maga teljességében és a környezetével együtt vizsgáljuk. Akkor lesz remény a gyógyulásra, ha mind betegként, mind gyógyítóként a probléma egyik fontos "méregfogát" húzzuk ki, ha rájövünk, "mi nyomja a lelkünket", és megszüntetjük azt akár magunkkal való alaposabb foglalkozás, akár szakember, pszichológus, kineziológus vagy például Bach-virágterapeuta segítségével.
D.
Fotó: chabaphoto.com
A cikk a Piac és Profit magazin 2008. július-augusztusi számában jelent meg.