A párok körülbelül 15 százaléka meddő. "Nagyon keveset tudunk a férfi meddőség genetikai okairól." - mondja John Schimenti, a Cornell genetikus professzora, akinek munkacsoportja egerekben olyan géneket keresett, amelyek felelőssé tehetők a meddőség kialakulásáért. Ennek érdekében véletlenszerű mutációkat (változásokat) hoztak létre azok örökítőanyagában, majd kiválogatták a meddő egyedeket, és ezek DNS-ét elemezték, így találtak rá a Dmc1 nevű génre.
A Dmc1 gén egy a meiózisban (az ivarsejtek osztódásában) kulcsszerepet játszó fehérjéért felelős. Ebből a génből egyet az apától, egy másikat pedig az anyától öröklünk. A gén felfedezett mutációja a fehérje szerkezetének megváltozásához vezet, amely már képtelen ellátni szerepét. A hibás gén domináns, ami azt jelenti, hogy elnyomja a másik, hibátlan gén jó hatását. A nőstény egereknek ennek ellenére lehetnek utódaik. Sokkal nagyobb az esélye azonban egyes kromoszóma- és fejlődési rendellenességek kialakulásának. A kutatók a Dmc1 mutációval rendelkező egerekben kevesebb petesejtet találtak, ami korai menopauzához vezet.
Emberben már korábban próbálkoztak a meiózisban szerepet játszó gének- köztük a Dmc1- feltérképezésével, azonban ehhez hasonló látványos eredményre nem jutottak. A kutatók ennek ellenére elhatározták, hogy megkeresik az összes fogamzóképességben szerepet játszó génszakaszt egerekben, hátha megtalálják a befutót, mely megoldhatja a férfiak problémáját.
Forrás: www.medipress.hu