A politikusok, gyakran mint igazi pókerjátékosok igyekeznek kontroll alatt tartani testüket, mozdulataikat, hogy imígyen is hassanak ránk. Ám ez nem mindig jár sikerrel.
Hiába a trénerek sokasága, akik mindenre kiterjedően igyekeznek egy-egy politikus meggyőző arculatát kialakítani, hiszen a testnyelv gyakran többet elárul a politikusok valódi szándékáról, mint mindaz, amit mondanak.
Egy véletlen szájharapdálás, a szemöldök felhúzása, egy óvatlan kézmozdulat, vagy az, hogy ki megy ki elsőként az ajtón, is elárulhatja, mi a valódi szándékuk a köz szereplőinek.
Szakértők szerint minden politikusnak megvan a maga testnyelv-szótára, amely szakavatott szem számára azonnal elárulja érzelmeit, szándékait. Így ha ideges vagy épp stresszes a politikus, azonnal észrevehető például a kéz mozgásán: a kéztördelésben, az ujjak babrálásában.
Ha érzékenyen érinti egy téma, esetleg sebezhetővé válik, előfordul, hogy ezt úgy mutatja, hogy kezét a hasára teszi. Ennek a jelzésnek az eredete egy gyerekkori élményig nyúlik vissza: az anya mozdulatát utánozza, aki gyermekét ily módon igyekszik megnyugtatni.
Lehet akár tudatosan is használni bizonyos jelzéseket, hogy a hallgatóságot meggyőzzük.
Ilyen jelzés lehet a szájharapdálás, ami eredetileg egyfajta akaratlan érzelmi kiszivárgás. Bill Clinton viszont 15 alkalommal harapta meg az ajkát az alatt a két perc alatt,míg a Lewinsky-affér miatt esedezett az amerikaiak bocsánatáért. Véletlen?
Hatásos lehet a szemöldök felhúzás is, ami kifejezhet érdeklődést, az odafigyelés gesztusát a partner felé- nagyon kedveli ezt a módszert pl. Tony Blair.
A testnyelv szakavatott ismerői ki szokták emelni, hogy a járás is milyen sokat elárulhat az adott személyről.
George Bush például szívesen jár úgy, mintha egy testépítő lenne (John Wayne-stílusnak becézik a szakértők), s közben a kezét himbálja, mintha az izmok súlya miatt tenné- ezzel is erejének nagyságát és személyének dominanciáját szeretné hangsúlyozni.
Szintén megmutatja, ki a főnök, ha a politikus hátra tett kézzel áll.
Amire viszont jó odafigyelni, az az, ha egy politikus megérinti az orrát. Ilyenkor ugyanis állítólag hazudik- a száj letakarása helyett alkalmazza helyettesítő mozdulatként az orr megérintését.
A legtöbbet érdekes módon, mégis csak a mosoly árulhat el. Lehet ugyan mosolyogni olyankor is, mikor hazudunk, de szakértők szerint az emberek többsége azonnal észreveszi az álmosolyt.
Ezzel nem tudnak olyan könnyen átverni bennünket.
KV