Ha két szemünk nem képes egy közös pontra fókuszálni, agyunkba két kép érkezik a külvilágról. Az eligazodásban kétségkívül legfontosabb érzékszerv ilyetén "tréfája" azonban rendkívül veszélyes. Gondoljunk csak bele, milyen helyzetbe kerülnénk, ha például vezetésnél nem tudnánk eldönteni, hogy a látott két út közül - amely valójában csak egy - melyik a helyes? Gondoljuk el, mi történne, ha nem a valódi utat választanánk...
Agyunk az életveszélyes helyzetek elkerülése végett automatikusan törli a hozzá érkező két kép egyikét. Az egyik szemünk, még ha elméletileg látunk is vele, tulajdonképpen nem vesz részt a látás aktusában. A kettős látás tehát gyakorlatilag fél-vakságot jelent.
Kettős látás két okból jöhet létre. Egyrészt a két szem kiegyenlítetlensége miatt, melyet a látó rendszerünk funkcionális problémája idéz elő, másrészt a szem optikai rendszerének strukturális hiányosságai miatt, melyek olyan betegségek következményeiként léphetnek fel, mint például a hályog.
Gyerekeknél gyakori jelenség, hogy a két szem nem találja meg a közös fókuszpontot. A gyerek használaton kívül helyezett szeme ilyenkor ellustul (angolul lazy eye-nak, azaz lusta szemnek is hívják, hivatalos neve amblyop szem), és látóképességé fokozatosan elvész.
Kancsalság, és komoly fejsérülések, valamint a már említett hályog szintén lehetnek kiváltó okai a kettős látásnak.
Kezelése többnyire műtéti úton történik, de ma már nem kell feltétlenül kés alá feküdnie a kettőt, illetve tulajdonképpen felet látónak. A látás terápiák számos esetben sikeresnek bizonyultak a probléma megoldásában.
Forrás: http://www.strabismus.org/double_vision.html
B. B.