Az őszi párás, nyálkás és csapadékos időben könnyen megfázhatunk, s ennek egyik következménye lehet ez a nagyon kellemetlen betegség. Leggyakrabban a nátha vírusa okozhatja, de kialakulhat baktérium, vagy gombás fertőzés miatt is.
"Amikor az orrmelléküregek begyulladnak, folyadék halmozódhat fel bennük, melynek kiürülését akadályozza az üreg nyálkahártyájának gyulladásos duzzanata. Az orrmelléküregek közül a legtöbb problémát az arcüreg okozza, második helyezett a homloküreg" - írja a Webbeteg.
Ha magas (38 fokot is meghaladó) láz, az arc kipirosodása és duzzanata, szemkörnyék fájdalom, kínzó fejfájás és nyaki merevség, valamint hangulati levertség és zavar jelentkezik - ezek már a betegség biztos tünetei.
Házilag is orvosolható, antibiotikum nélkül, amennyiben enyhe lefolyású és nem válik krónikussá.
Hatékony gyógymód ilyenkor:
- a gyógyszertárakban is beszerezhető orrcseppek, orrsrayk (ideális használati idő 2-3 hét)
- fiziológiás sóoldatok, amellyel az orrüreget kell naponta néhányszor átmosni.
- a forró (kamillás) gőz, inhalálás, vagy egy meleg fürdő és zuhany, miközben belélegzi a meleg, párás levegőt (A légutak szabadabbá válnak, a nyálkahártya fellazul)
- segítséget nyújtanak a meleg lámpák (infra), só párnák, felmelegített törölközők, melegítőpárnák
- javasolt a bőséges folyadékfogyasztás (felhígítja a nyákot), kivéve az alkohol, amely fokozza a nyálkaréteg duzzanatát
- használjunk folyamatosan párásítót(ezt a megelőzésre is javasolják)
A szakember segítségére akkor van nagy szükség, amikor nem "egyszerű" vírusfertőzésről van szó, hanem pl: allergiáról, orrsövényferdülésről, orrpolipról vagy éppen krónikus orrüreggyulladásról.
Ügyelünk a higiéniára: gyakrabban mossunk kezet, kérjünk védőoltást, kerüljük a cigarettafüstös, légszennyezett helyeket és párásítjuk a levegőt.