Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Ha remeg, fogd meg a kezét! - Parkinson kór

Öltönyben és nyakkendőben, amolyan üzletember formának nézett ki, ám furcsa és kissé bizonytalan léptekkel, szinte dülöngélve haladt előre. - Na, ez is jól "betépett" - jegyezte meg nagy szakértelemmel és szemrehányóan az egyik járókelő.

Honnan is tudhatta volna, hogy alkoholistának tűnő nagybátyám a rettegett Parkinson kórral küzd, már évek óta...

Statisztikák szerint, minden 1000 emberből 3-5 szenved ettől a "remegős" betegségtől, - ahogyan azt a laikusok nevezik.

Knoll József professzor szerint, aki a betegség hazai kutatója, ezt a sejtelhalásos betegséget, az izmok mozgatása és a sejtek közötti kommunikációért felelős, kémiai ingerületátvivő anyag - a dopamin - túlzott méretű csökkenése idézi elő.

"Az ember agytörzsében a 45. életév után tízévenként 13%-kal csökken a dopamintartalom. Aki dopaminjának 70%-át elveszti, annál jelennek meg a Parkinson-kór jellegzetes tünetei, és ez kb. 60-65 éves kor után következik be jelentősebb számban, ám előfordul azonban ennél jóval fiatalabb (kb. 40 éves) korban is. Mai tudásunk szerint talán akkor járunk a legközelebb a valósághoz, ha azt mondjuk, hogy a betegség kifejlődése együttesen genetikai és környezeti okokra vezethető vissza."

A már említett kéz- és lábremegés azonban csak egy tünet a sok közül, amely az alattomosan kialakuló és súlyosbodó kórról jelez.

A lelassult és nehézkes mozgás, az idővel fellépő egyensúlyzavar, a bizonytalan testtartás és izommerevség, szintén a legismertebb tünetek közé tartozik.

A mozgásproblémák mellett, a szellemi működésben is negatív változások állnak be, mint a nehézkes problémamegoldás és felidézés, valamint a  hiányos emlékezet.

Az kór jelei azonban nem egyszerre, és egyénenként változó intenzitással jelentkeznek.

Aki már találkoztak ilyen betegekkel, tapasztalhatták, hogy a kifejezéstelenné vált arc (póker arc), melyet csak a ritka szempillacsapások törnek meg, valamint a merev tekintet, a nyitott száj és nyálcsorgás, a halk, motyogó beszéd, és a fokozott izzadás is szemmel látható tünetek.

A betegek a búskomorság és a kilátástalanság érzésétől gyakran az öngyilkossági gondolatokig is eljutnak.

A gyógyszeres kezeléssel és fizikoterápiával érhető el együttesen állapotjavulás. Bizonyos esetekben mérlegelendő a műtét lehetősége is, ilyenkor a kényszermozgásért felelős agyterületet célzottan elroncsolják.

A korai felismerés fontossága mellett, a génterápia ill. az őssejt kutatás eredményeitől várható a Parkinson kór leküzdése - a kutatók szerint.

A betegségről James Parkinson angol háziorvos írt először, s ezért évente az ő születésnapján, április 11-én tartják a Parkinson Betegek Világnapját.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.