Etológusok szerint mindez nem véletlen- evolúciós magyarázat szolgál mentségünkre.
A majmoknál megfigyelhető a társas kurkászás szokása, amely kozmetikai és társas funkciót is betölt. Kurkászás során a majmok eltávolítják az élősködőket egymás szőréből, sőt egyúttal kisebb fizikai sérüléseket is kezelnek.
Mindezt 3-4 fős csoportokban végzik egy nagyon bensőséges, elmélyült társas tevékenység keretében. Talán nem véletlen, hogy pont ezek a kis csoportok egyúttal védelmet is nyújtanak egymás számára a külső támadásokkal szemben, vagyis a kurkászás a szoros együttműködést is elősegíti: szeretetet, ragaszkodást és hierarchiát is kifejez.
Vajon az embernél miért nem alakult ki a kollektív kurkászás szokása?
Ennek egyszerű a magyarázata: elsősorban azért, mert az ember testfelületének legnagyobb részén elvesztette szőrzetét. Másrészt, a fejünk, ahol a legtöbb szőrzet van, fontos erogén zóna, s így szexuális játékaink egyik jelentős "terepe".
Nem engedhetjük tehát szabadjára - ha van- ez irányú kollektív hajlamainkat, hanem ki kellett alakítanunk olyan rítusokat, szokásokat, amelyek során megfelelő és társadalmilag elfogadott módon élhetjük ki kurkászós vágyainkat.
Ennek ellenére azért akadnak, akik nyílt színen gyakorolják a kurkászás örömeit:
A többség azonban más módszerekhez folyamodik. Tarthatunk például háziállatokat, amelyek szőrének gondozásával, simogatásával hódolhatunk evolúciós kényszerünknek. Vagy akár járhatunk fodrászhoz, ahol egyszerre élvezhetjük, hogy bennünket tisztogatnak és gondoznak; de hasonló "funkciót" tölthet be például a kozmetikusunk vagy a masszőrünk is. Mindeközben nem kell attól tartanunk, hogy szexuális mozzanatok csúsznak e tevékenységekbe.
Persze a legjobb, ha egymást kényeztetjük, és fedezzük fel a simogatás, a haj érintésének kellemes élményét.
K.V.