A szín a hajszálról visszaverődő fény. A színek különböző árnyalatai különféle visszaverődést eredményeznek. Ezért van az, hogy a fluoreszkáló fénynél és természetes napfénynél is teljesen más hajunk színe. A sötét és világos hajszínek között szemünk tesz különbséget. A fekete veri vissza a legkevesebb fényt, a szőke a legtöbbet. E két árnyalat között vannak fokozatok.
Mielőtt belevágunk a hajfestésbe, jó tudni, hogy sokféle festék létezik. A tartósat soha az életben nem mossuk le a fejünkről. Esetleg satírozással és leszívatással lehet valami eredményt elérni, de az eredeti soha sem jön vissza, míg le nem nő.
A színezővel sötétíthetjük hajunkat, és hosszabb-rövidebb ideig marad hajunkon, idővel kimosódik. Ez az ideális az otthoni hajfestőknek. Ezzel célszerű kezdeni azoknak is, akik bizonytalanok, mi állna nekik jól. Ha nem tetszik, hamar ki lehet mosni.
Azt is mérlegelni kell, hogy ruhatárunk hogy fog illeszkedni frizuránkhoz. Nekem például nagy küzdelem volt, miután a természetes barna színről padlizsánra váltottam, hogy a sok piros felsőmet nem tudtam felvenni.
A fekete hajszín előtt különösen sokat mérlegeljünk, mert azt eltávolítani "sérülések" nélkül nem lehet. Maximum lenöveszteni, és folytonos ráfestéssel játszadozni. Ez azonban pokoli.
A dobozokon számos figyelmezetés van, amit nem árt komolyan venni. Velem is megesett, hogy a festék felkenése után éreztem az égető érzést a fejbőrömön, és azonnal le kellett mosni, mert allergiás reakciót váltott ki. Bezzeg, ha előtte valóban megcsináltam volna a próbafestést valahol a bőrömön...
A hajtőnél érdemes kezdeni a festést, mert elég kellemetlen, ha a végére már csak pont a legfontosabb részekhez nem jut. Előtte nem szabad hajat mosni, akármennyire is csábító: a tiszta, balzsamos hajat nem tudja átitatni a festék! Ezt is saját bőrömön tapasztaltam, amikor a tartós festék 4 hajmosás után úgy kijött a hajamból mintha ott se lett volna...
Ha balul ütött ki a festés, korpásodás elleni sampont vigyünk fel legalább egy órára a hajra, s az kicsit kivilágosítja. Erre festhetjük az új, remélhetőleg találó színt.
Inkább kérjük valamilyen barát, barátnő segítségét, mert akárhogy is: a tükörben sem láthatjuk fejünk minden szegletét, így maradhatnak foltok bőven, ahova nem kerül festék.
Ha történetesen a bőrünkről nem tudjuk lemosni a hajfestéket, többféle módszerrel lehet próbálkozni: egyszerű szappanos víz, citromlé vagy ecet egyesek szerint a vizes-hamus vatta. Nekem egyik se vált be, csupán a fodrászkellékesnél kapható, kifejezetten a festékhez gyártott lemosók.
Van egy ismerősöm, aki drogériában dolgozik, és tömegivel árul hajfestéket. Amikor azonban fiatal, tizenéves lányok mennek be hozzá, hajfestési lázban égve, többnyire lebeszéli őket róla. Neki az eladás lenne az érdeke, mégis tudja, többet ártanának a lányok maguknak a festéssel.
Hiába a sok kecsegtető reklám a gyönyörűen festett hajú nőkkel, mégis vegyi anyagokkal bombázzuk szervezetünket és roncsoljuk hajunkat. Én lassan fél éve próbálom feledni a két éve tartó hajfestési sorozatomat, iszonyatos dolog megvárni, míg lenő. Roncsolni meg nem szeretném újabb behatásokkal. Marad a várakozás.
K. V.