Elvileg szinte minden kémiai anyag káros lehet, ha a normálisnál nagyobb mennyiségben jut a szervezetbe. Különösen nagy figyelmet kell fordítanunk, ha egy gyermek kap mérgezést.
Maró anyagú folyadékok okozta tünetek (WC tisztítószerek, általános háztartási tisztítók, hypó stb.): lenyelésük égési sérülést okoz; károsítják a szájüreget, nyelőcsövet, gyomrot, amelyek ki is lyukadhatnak. A légzés felületes lesz, a légutak elzáródhatnak.
Az ipari oldószerek okozta mérgezésre gyanakodhatunk, ha a következő tüneteket tapasztaljuk:
émelygés, hányás, hasmenés, hallucinációk majd öntudatlanság, rángógörcs, izomremegés, légzésbénulás, bevérzések, sápadtság.
Mérgezés esetén az alapvető teendők a következők:
Ha a mérgező anyagot az érintett belélegezte, azonnal gondoskodjunk szabad levegőről
- Ha a szembe spriccelt, folyóvízzel 10 percig mossuk a szemet!
- Amennyiben a bőrrel került kapcsolatba, akkor a felületet borító ruhát vegyük le, és mossuk le vízzel!
- Ha a mérgező anyagot lenyelte az illető, akkor várjuk meg az orvost! Ha az orvos nem érhető utol, de az illető nem álmos, eszméletlen, akkor hánytassuk meg (ujj vagy kanál segítségével ingereljük), itassunk vele minél több vizet! Gyerekek esetében jó hatású lehet a tej.
- Savak és lúgok esetében ne próbálkozzunk hánytatással!
- Magánál lévő mérgezettet nyitott szájjal fektessük az oldalára!
- Távolítsuk el (amennyiben van) protézisét, nyelvet húzzuk előre, nyakkendőjét, ruháját lazítsuk meg, és az egyént fektessük oldalhelyzetbe!
- Értesítsük az orvost!
- A környezetben látható üveg, pohár, gyógyszerfiola, ételmaradék, stb. eltávolítása tilos, mivel támpontot jelenthet a mérgezés mibenlétére.
KV