Életforma.hu

ÉLET-MÓD

Higany, rühatka és kifeszítés. Elborzasztó kínzási módszerek!

Még a 19. században is emberséges gyógymódnak számított az elmebetegek kikötözése, hidegvíz-kúrája vagy forgatható ágyba való kényszerítése. Gyógyításuk felért egy középkori kínzássorozattal.

Kórházak, börtönök, elmegyógyintézetek. Valódi totális intézmények, amelyek teljesen zártak, külön kis világot alkotnak, szigorú szabályokkal és a fegyelmezés, korlátozás széles skálájával. Sokszor elborzasztó módszerekkel dolgozva...

Már az ókoriak is ismerték az elmebetegség különféle formáit, ám nem kezelték őket külön, elsősorban a  család feladata volt a betegek gondozása.

A középkorban az elmebetegek továbbra is társadalom részeként éltek, nem voltak elkülönítve. Tébolydák vagy elmegyógyintézetek még nem léteztek, és egyébként is úgy tekintete rájuk, mint akiket megszállt a démon, vagyis valamiféle büntetésben részesültek.

A  XVI. és XVII. századtól azonban a városok rohamos fejlődésnek indultak, a kölcsönös társadalmi segítségnyújtásban már nem bízhattak a pszichiátriai betegek.

A mai elmegyógyintézetek őse az úgynevezett ispotályok (menhelyek) voltak, ahová válogatás nélkül kerültek be a csavargók, dologtalanok, koldusok és mellettük ott tartották a gyengeelméjűeket is, javító-nevelő célzattal egy kis kényszermunkára és imára fogva.

A XVIII. századtól aztán megépültek az első tébolydák is, és nagyjából innentől számíthatjuk az elmebetegség fogalmának kialakulását is. A 19. századtól már egyértelműen orvosi hatáskör alá tartoztak a pszichiátriai betegek, ám ez nem jelentette azt, hogy szakszerű ellátást kaptak volna.

Elképesztő módon gyógyították, pontosabban kínozták ugyanis ezeket a szerencsétleneket. A betegek sokszor pincékben tartották leláncolva, borzasztó szenvedéseknek és gyógymód oknak kitéve. Gyakran mutogatták őket egy kis pénzért a látogatóknak, például a híres  londoni Bethlehem kórházban körtúrákat is szerveztek a kíváncsiskodóknak.

Benedek István Aranyketrec című könyvében olvashatunk az alábbi, még a 19 században is humánusnak tartott módszerekről:

Kényszer-állás: akár fél napra is kifeszítették keresztben a beteget,  a mennyezethez kötözve.

Száj-körte: a beteg szájába kötötték, hogy ne beszélhessen.

Kényszer-szék: néha hónapokra belekötözték az áldozatot, hogy megnyugodjon.

Hidegvíz-kúra: a lekötözött beteg fejére csorgatták a vizet, egészen a fejbőr szétmállásáig. Ennek továbbfejlesztett változata, amikor koporsóba rögzítették a beteget, és csak a feje volt szabadon.

Üreges kerék: ha mozdulatlan volt a beteg, akkor nyugodtan állhatott benne, de amennyiben elkezdett nyugtalankodni, a kerék is forgásnak indul.

Vegyi gyógymódok: hánytató borkősavat adtak a betegeknek, vagy higanyt dörzsöltek a fejbőrbe, továbbá  bőrbe juttattak rühatkákat

Ehhez képest drámainak nevezhetjük a francia forradalom idején Pinel doktor tettét, aki a leoldotta az "őrültekről" a bilincset, és emberséges bánásmóddal, jobb körülmények biztosításával látványos eredményeket ért el.

Sajnos módszereit aztán újabb hosszú évtizedekig elfelejtették, s a pszichiátriai betegek gondozásában valódi áttörés a 20. századig váratott magára.


6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez

6 egyszerű tipp lakásból házba költözéshez 

Nőként sokat kombinálunk, ami időnként bosszantó, de néha nem is rossz szokás. Kiváltképp akkor, ha olyan szituáció előtt állunk, mint egy lakásból való költözés az új családi házba.
Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban?

Hogyan őrizd meg bőröd frissességét a nyári hónapokban? 

Amikor a meleg napokon pihenni indulunk, mindenki szeretné a legjobb formáját hozni, és ebben a bőrünk ápolása különösen fontos szerepet kap.
Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is

Viszkok Fruzsi tippje: tartós szőrtelenítés otthon is 

Az otthoni tartós szőrtelenítés egyre népszerűbb megoldás azok körében, akik szeretnének hosszú távon megszabadulni a nem kívánt szőrszálaktól anélkül, hogy időt és pénzt áldoznának drága szalonkezelésekre.
Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon?

Hogyan rendezd be a hálószobád, hogy valódi pihenőszigetté váljon? 

A hálószoba sokkal több, mint egy hely, ahová aludni járunk. Ez az otthon legintimebb tere, ahol kikapcsolódunk, megpihenünk, és új energiával töltődünk fel. Éppen ezért fontos, hogy a berendezése ne csak ízléses, hanem funkcionális és kényelmes is legyen. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb szempontokat, hogy a hálószobád ne csak szép, hanem élhető és nyugodt tér is legyen.
Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez?

Hogyan szoktasd hozzá kutyádat a szobakennelhez? 

A szobakennel sok gazdi fejében még mindig a „bezárás” fogalmával él együtt, pedig valójában épp az ellenkezője: egy jól bevezetett kennel nyugalmat, stabilitást és biztonságot ad a kutyádnak.
Így lesz stresszmentes az ételrendelés

Így lesz stresszmentes az ételrendelés 

Nőként nem mindig könnyű helytállni a mindennapokban, hiszen a munkahely mellett többnyire rájuk hárul a háztartás vezetése, a főzés és a gyereknevelés is.
Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra

Ne hagyd az utolsó pillanatra: így hozd formába a kertet nyárra 

Amint megérkezik a tavasz, a kert újra életre kel, de csak akkor, ha mi is készen állunk rá.
Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára

Az éves megyei matrica előnyei a közlekedők számára 

A 2015-ben bevezetésre került megyei matricák az elmúlt egy évtizedben egyértelműen igazolták létjogosultságukat, hiszen már jó ideje vezetik az eladási statisztikákat. Érdemes tehát megvizsgálni azt is, mi okozza ilyen mértékű keresettségüket.
Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt

Bosch: háromszor a Föld körül – 120 ezer sportkilométer 6 év alatt 

Hatodszor is a Bosch az első helyen az országos Fut a cég versenyen
Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek?

Ébredő életenergia – hogyan segít a kundalini jóga a nőknek? 

A kundalini jóga a kedvesség és a tudatosság jógája, ebből adódóan ideális a gyengédebb nem képviselői számára. De miben és hogyan segíthet nekünk? Hogyan járul hozzá ez a jógaforma a belső tér megtapasztalásához? Ezekre a kérdésekre keressük a választ.