Az évnek hét hónapjában kevésbé kerül előtérbe a lábunk. A hosszú téli hónapokban maximum szőrtelenítjük, tornával formázzuk, vagy az elnehezült lábakat speciális krémekkel kezeljük. Kevesen vagyunk, akiknek a lábfej karbantartása és gondozása minden időben prioritást élvez. Ráadásul a zárt cipőkben deformálódik nemcsak a lábfej, de a körmök is. Megvastagodnak, ferdén fejlődnek, és ha nem figyelünk az intő jelekre, akár a bőrünk alá is nőhetnek, nemcsak kellemetlen látványt, de fájdalmat okozva, melyet csak szakszerű ellátással lehet kezelni.
Mivel a lábfejünk - valljuk be - a legelhanyagoltabb testrészünk, minden apró gondoskodást triplán meghálál. Félórányi ráforditással csodákat tehetünk, lábunk pedig köszöni szépen jól van, és csakazértis megmutatja milyen szép is tud lenni ő. Hogyan fogjunk hozzá?
Tudni kell, hogy a lábujjkörmök vastagabbak a kéz körmeinél. Felületük hullámos, gömbölyded alakúak, fizikai tulajdonságai mind-mind azt a célt szolgálják, hogy a futóművünket ért gyakori sérüléseket kevésbé szenvedjék el. Nemcsak a cipők nyomják, de könnyen beüthetjük, megsérthetjük a körömágyat. (Ezért lenne hangsúlyos télen is a megfelelő lábápolás, mert a szépség mindig az egészségnél kezdődik.)
- Lábunk imádni fogja, ha esténként hűsítő-frissítő lábfürdőt veszünk. A víz hőmérséklete ne legyen melegebb 35 celsiusnál, mert a bőr itt is könnyen megég. Előfordul, hogy egy fárasztó nap után úgy érezzük ég a lábunk: ez esetben a fürdővízbe cseppentsünk mentát vagy levendulaolajat. Tíz perc is bőven elegendő egy revitalizáló kúrához, majd puha törölközővel alaposan töröljük szárazra a bőrt.
- Éppúgy, mint más testtájékon bátran használjunk testradírt! Eltávolítja az elhalt hámsejteket, sőt egyes kozmetikai termékeknél nyugtató-hidratáló alapanyagokat juttat a bőrbe, puhábbá varázsolva lábunkat, mint az újszülötteknek. Ha az alapos radírozás sem segített a bőrkeményedések eltávolításában habkővel is dolgozhatunk a sarkakon. A talpunk párnácskáin megvastagodott bőr eltávolítását viszont minden esetben bízzuk szakemberre! Egy rossz mozdulattal felsérthetjük a mélyebb rétegeket is, és mivel talpunk állandó irritációnak van kitéve, nehezebben gyógyul, hámosodik.
- Maga a köröm ápolása a legnehezebben megoldható. A körmök megformáláshoz inkább a körömvágó csipeszt és reszelőt ajánlják a szakemberek. Az alakítás után feltétlen fertőtlenítsük a köröm szegélyeit, a körömágyat speciálisan erre kifejlesztett szérumokkal. A lábujj körmeit nyugodtan hagyhatjuk akár hosszabbra is nőni, ritkán fenyeget annak a veszélye, hogy harisnyát szaggatunk vele. Felszínét polirozással tudjuk a leghatékonyabban kúrálni.
- Ha elértük a kívánt fazont a lakkozással tehetjük az i-re a pontot. Aki kevésbé szeretné színekkel kiemelni lábujjait, használjon körömerősítő géleket, szintelen lakkokat, melyek kalciumban, szelénben gazdagok, vagy ápoló olajakat csepegtessen lábujjaira. Divatos és mutatós a francia festés ez esetben is. Kaphatóak vékony, öntapadós csíkok, melyeket a lakkozás idejére felragaszthatunk körmeinkre: így könnyebben festhetjük a körmeink felső részét fehérre. Ha ügyetlenebbül bánunk az ecsettel, vagy tartós eredményt szeretnénk elérni akár műkörmöket is kérhetünk lábujjainkra. Az idei nyárnak újdonsága ez: a lábujj körmeire szánt gél lágyabb, összetevőiben más, mint a megszokott, hagyományos zselé-műköröm. A festésnél figyeljünk arra, hogy a minta vagy szín harmonizáljon a kézfej körmeivel is. Minimalistáknak ideális megoldás, ha a manikűr színtelen, de a lábkörmök vidám színekben pompáznak.
- Utolsó lépésként vagy fürdő vagy lakkozás után ne sajnáljuk a zsírosabb krémeket lábunktól! Alaposan dolgozzuk be a bőrünkbe, masszirozva fáradt lábainkat. A talpunk ugyanis leképezi az egész testünket, benne minden testi problémánk lenyomatot hagy. Az akupresszúrás pontokat ingerelve egy kiadós lábmasszázs akár az egész testünket, vérkeringésünket serkentő kúra lehet.