Mik a leégés következményei?
A bőrrák kialakulása kapcsolatban van a leégések számával és erősségével, melyeket életünk során elszenvedünk. Az erős napsugaraknak nemcsak a daganatok kialakulásában, de a bőr öregedésében és a foltok képződésében is szerepük van - ezek további érvek amellett, hogy miért kerüljük az ultraviola sugarakat naptej használata nélkül. Három óránként minimum 25 grammnyi krémet kell eloszlatni a testünkön (körülbelül 2 milligrammnak kell jutnia a bőr minden négyzetcentiméterére), és ezt a mártózások, zuhanyozások, valamint a nagyobb leizzadások után is meg kell ismételni. Nem árt jól az agyunkba vésni, hogy az ultraviola sugarak 60 százaléka árnyékban is utolér minket, így napernyő alatt se feledkezzünk meg a szükséges óvintézkedésekről.
Hogyan válasszunk jó napvédő krémet?
Az illatszer boltok polcai tele vannak napvédő krémekkel, melyek több-kevésbé ugyanolyanok, és mindegyik ugyanazt nyújtja: védelmet és fiatal, hidratált bőrt. A termékeken található címkék olyan fontos információkat tartalmaznak, amiket nem árt elolvasni. Egy jó napkrémnek tartalmaznia kell B ultraviola sugarakkal szembeni védő faktort, és ugyanígy az UV-sugaraktól is védenie kell, melyek a bőr öregedéséért és a foltok kialakulásáért felelősek.
A címkén két értéknek kell szerepelnie: az SPF (Sun Protecting Factor), azaz a napvédő faktor, valamint a PPD (Persistent Pigment Darking), azaz a tartós pigment sötétítő számának. A két fajta szűrő védő faktorai különbözőek: a jó minőséghez a PPD-nek egyenlőnek kell lennie az SPF értékének harmadával. A szakemberek mindig megjegyzik, hogy egy jó krémnek minimum 15 faktoros SPF-t kell tartalmaznia, és vízállónak kell lennie.
Elég a napvédő krém a védelemhez?
A rákkal kapcsolatos kutatásokat végző nemzetközi szervezet, az IARC, a leégéstől védő termékeknek nagy szerepet tulajdonít a bőrrák megelőzésében. De ezek a krémek a védelemnek csak egy részét képezik. A szőke vagy vörös hajú és világos szemű embereknek a bőrgyógyászok azt ajánlják, hogy próbáljanak meg minél többet árnyékban lenni, és ne sportoljanak hosszabb ideig a napon. A 3 év alatti gyerekeket soha nem szabad kirakni közvetlen napfényre, és egyes szakemberek azt tanácsolják, hogy naptejjel se kenjük be őket.
Mire kell még figyelni?
Az ultraviola sugarak szemre gyakorolt káros hatásait megfelelő lencsével ki lehet védeni. A legjobb védelmet a barna lencsék biztosítják, de ezek is eltérő minőségűek attól függően, hogy melyik optikai kategóriába tartoznak. Az egytől négyig terjedő skála utolsó két tagja (a sötét és a nagyon sötét szűrővel ellátott szemüvegek csoportja) szolgál az erős napfény okozta károsodások megakadályozására.
BB