Amikor a düh elszabadul és romboló hatásúvá válik, akkor az mind a munkában, mind a személyes kapcsolatokban problémákhoz vezet.
Ha elönt minket a düh az olyan érzés, mintha ki lennénk szolgáltatva egy kiszámíthatatlan, hatalmas erőnek.
Mint a többi érzelemnél, itt is fellépnek a szervezetben biológiai és élettani változások: emelkedik a vérnyomás és a szívritmus, csakúgy mint az energia hormonok (például adrenalin) mennyisége.
Az ösztönös kifejezése a dühünknek az, hogy agresszíven reagálunk a kiváltó okra, ami természetesen a viselkedésünkön is meglátszik.
Ezt a szervezet úgy éli meg, mint egy védekező választ egy külső fenyegetésre, tehát egy bizonyos mennyiségű dühre szükségünk van a "túléléshez".
Mivel a társadalmi normák nem engedik, hogy bármikor kirohanjunk minden olyan személy vagy tárgy ellen, amely dühöt vált ki belőlünk, ezért mindenkinek van saját technikája arra, hogy hogyan kezelje a mérgét - legalábbis a jobbik esetben.
A düh háromféle módon közelíthető meg: kifejezés, elfojtás, és lenyugvás.
A legegészségesebb mód az, ha kiadjuk magunkból a dühünket - kerülve az agresszivitást és leginkább azt, hogy mindezt anélkül tudjuk megtenni, hogy megbántunk másokat.
Ha elfojtjuk a dühünket, az azért káros, mert ilyenkor átirányítódik illetve átalakul, és máshol tör ki, vagy ami rosszabb, hogy az egészségünkre lesz rossz hatással (például magas vérnyomáshoz vagy depresszióhoz is vezethet).
És viselkedésbeli elváltozásokat is okozhat, úgymint például munkatárs hátbatámadása anélkül, hogy szemtől szembe megmondaná mi a baja vele, örökös kritizálás, sikertelen kapcsolatteremtés másokkal.
Az ilyen emberekből kiábrándult, ellenséges személyiség lesz. Végül megnyugszunk lelkileg, és érezzük, hogy a szervezetünk működése is visszatér a normális kerékvágásba. Ha ezek közül egyik módszer sem működik, akkor ez olyan helyzetbe torkolhat, amikor valami vagy valaki sérülést szenvedhet.
Mi lehet az oka, hogy néhányan közülünk kifejezetten "forrófejűek"? Ők azok akik sokkal könnyebben dühbe gurulnak, és intenzívebben is fejezik ki ingerültségüket.
Manapság úgy vélik a pszichológusok mindez olyan családi háttérből eredeztethető, ahol az érzelmekről szóló kommunikáció egyenlő a nullával.
Mivel lehet kordában tartani a dühöt? Ehhez leginkább a relaxációs technikákat ajánlják a szakértők.
Ami a legfontosabb azonban, hogy a dühöt nem lehet kiküszöbölni, ezért meg kell tanulni megfelelően kezelni, mert ezzel hosszútávon a legtöbb kellemetlen helyzetből az ember higgadtan és cselekvőképesen tud kijönni.