A fogpótlás szükségessége
Fogpótlásra több esetben is szükségünk lehet: amennyiben egyes fogak hiányosak, például letört egy darab belőlük, vagy ha teljes fogakat veszítettünk el. A fogpótlás nem csupán esztétikai kérdés: a megfelelő rágás alapja a teljes és egészséges fogazat, ennek hiánya pedig az emésztéstől kezdve számos más testi funkciót negatívan befolyásolhat.
Hogyan válasszunk fogpótlást?
A végleges fogpótlással kapcsolatos választás nyilvánvalóan nem egyszerű, hiszen mind anyagilag jelentős befektetés, mind egészségügyi szempontból lényeges, mi mellett voksolunk. A legtöbb hasonló megoldást egy életre, de legalábbis több évre-évtizedre tervezzük, ezért hozzánk illő, komfortos és fogorvosi szempontból is alkalmas megoldás mellett kell döntenünk. Milyen típusokból válogathatunk, és milyen előnyökkel, hátrányokkal kell számolnunk?
A korona
Talán a közbeszédben a legismertebb módja a fogpótlásnak az önálló korona, amely befedve az érintett fogat védelmet képez a már nem jól funkcionáló fog körül. Gyakran gyökérkezelést követően alkalmazzák, amikor törékennyé válik a fog, de letörés, sérülés esetén is használják. A korona készülhet préskerámiából, porcelánnal leplezett fémkerámiából vagy cirkóniumból. Előbbit fémvázra építik, ezért a fémallergiások számára nem javasolt. A cirkónium korona ezzel ellentétben fémmentes, emellett a legfejlettebb technikával készül, s mivel tökéletesen élethű, észrevétlenül illeszkedik a saját fogak közé.
A koronát akkor érdemes választani, ha a fog szuvasodása vagy sérülése olyan mértékű, melyet fogtöméssel helyreállítani nem lehet, mert a rágásból származó terhelést nem tudná elviselni. A korona akár másfél évtizedig is hű társunk lehet, ha megfelelő szakértelemmel helyezik fel. Azonban, amennyiben sérül, könnyen teret ad a baktériumok elszaporodásának, ezért ebben az esetben azonnal forduljunk orvoshoz.
A híd
A hídra akkor van szükség, ha egy vagy több fog hiányzik a foghúzást követően. Ilyenkor a hiány mellett elhelyezkedő fogak a híd tartópillérei lesznek, közöttük pedig a hiány helyén a hídtest kap helyet. Minél több fog hiányzik, vagyis minél nagyobb hiányt akarunk helyreállítani, annál több olyan pillérfogra lesz szükség, melyek a hídpótlást tartják.
Ehhez az eljáráshoz a fogak lecsiszolása, a szuvasodás megszüntetése, valamint esetlegesen gyökérkezelés is szükséges lehet. A híd fémkerámiából vagy cirkóniumból készülhet, de a végleges pótlás beragasztásáig, a lecsiszolt fogak védelmére és a hiány takarására, ideiglenes híd készül. A kezelés fájdalommentes, azonban a híd esetében a keményebb ételek rágásánál vigyázni kell, emellett az alá jutott ételmaradékok miatt szuvasodás alakulhat ki.
Az implantátum
A fogimplantátum tulajdonképpen egy állcsontba ültetett műgyökér. A pótlást olyan stabilan rögzíti, mintha valódi foggyökér lenne, éppen ezért akár egy életen át is szolgálhatja tulajdonosát. Egy implantátum egy rákerülő koronával pótolhat egy fogat, de több implantátumra akár hídpótlás is készülhet, amely esetben a beültetett műgyökerek lesznek a híd tartópillérei.
Ez a technika az életminőség szempontjából nagyon kedvező: komfortossá, könnyűvé teszi a rágást, nem kell félni nagy terhelés esetén sem az esetleges sérülésektől. Az implantátum behelyezését a legmodernebb technikákkal – akár 3D navigált beültetéssel – végzik, éppen emiatt anyagi vonzatuk nagyobb, mint egy klasszikusabb megoldásnak.
Fontos, hogy bár az implantátumcsavar helyét a csontban alakítják ki. A kezelés fájdalommentes, azonban a feltétele a tökéletes szájhigiéné és a dohányzásmentes életmód. Emellett súlyos cukorbetegség, vagy korábbi sugárkezelés is megakadályozhatja, hogy a fogpótlásnak ezt a módját válasszuk.
Protézis
A foghiány pótlása történhet még teljes kivehető vagy részleges kivehető fogsorral is. Míg a kivehető műfogsort teljes foghiány esetén készítik, addig a részleges fogsorral általában a rágófogak hiányát pótolják. Sorvégi foghiány esetén ugyanis nincs elegendő pillérfog, amire a hidat rögzíthetnék, így marad a részleges pótlás vagy az implantátum beültetésének lehetősége.
A teljes vagy a részleges műfogsor is olyan fogpótlást jelent, amely kivehető és külön tisztítható. Előnyei, hogy a viselője arcvonásait fenntartja, anyagilag elérhető árkategóriát képez, ám a rögzített pótlásokhoz képest instabil megoldást kapunk, ami könnyen cserbenhagyhat. Megnehezíti a rágást, a beszédet és a társas kapcsolatokat is.
A végső döntés
Mielőtt szakemberhez fordulunk, jó, ha tájékozódunk az eljárások menetét, időigényességét, árkategóriáit illetően, és felkészülten érkezünk a rendelőbe – így célzottabban, átgondoltabban kérdezhetünk. Mielőtt elhatározzuk magunkat, mindenképp hallgassuk meg a fogorvos javaslatát, aki szakmai nézőponttal árnyalhatja az általunk kialakított képet. A szükséges információk birtokában már könnyebb arról dönteni, hogy a saját fogakra készülő hídpótlás, egy cirkónium korona, az implantátum-beültetés, vagy esetleg a kivehető protézis a számunkra ideális megoldás. A fogpótlás anyagát tekintve pedig szintén megfontoltabban választhatunk a fémvázas vagy a fémmentes és allergiamentes változatok közül, ha a szakértő véleményét is meghallgattuk.