Fogászat cikkek

A rendszeres fogászati ellenőrzés fontossága
Nézzük meg, miért is olyan létfontosságú a rendszeres fogászati ellenőrzés!

Mi állhat a kínzó fájdalom hátterében? A bölcsességfog gyulladása?
A harmadik nagyőrlő, vagyis az utolsó fog rengeteg problémát okozhat. A sokak által rettegett bölcsességfog bármikor begyulladhat, sajnos ennek hátterében rendellenes pozíció, ferde növekedés, helyhiány, kisebb állkapocs szintén szerepet játszhat.

Hogyan döntsük el, hogy milyen típusú fogpótlást válasszunk?
A fogászati technikák és módszerek elképesztő fejlődésen mentek át az elmúlt két-három évtizedben, éppen emiatt, ha bármilyen beavatkozáson gondolkodunk, elsőre elveszettnek érezhetjük magunkat az információk tengerében. A fogpótlás kapcsán például már sokféle lehetőség elérhető, de fontos alaposan utánajárni, számunkra melyik a legkedvezőbb. Nézzük, melyek a legfőbb típusok és szempontok!

A fogorvos még mindig sok ember félelme
A pandémia alatti otthoni munkavégzés rutinját rendszeresen jellemezte, hogy felkelés után már ott is ültünk a napindító meetingen egy nagy bögre kávéval, legközelebb pedig csak este álltunk fel a monitor elől. Az is gyakran előfordult, hogy fogmosás nélkül kezdtünk neki a munkának, épp csak arra volt idő, hogy gyorsan bekapjunk valamit reggelire.

Itt lehet fogfájással jelentkezni a járvány idején
Bár a március 14-i kormányrendeletek értelmében még mindig szünetelnek a fogorvosi szolgáltatások, egy rendelő hiányt pótló listát állított össze, hogy Budapesten és Pest megyében hol teheti meg.

Szájápolás anyukánál, apukánál
Megfelelő szájhigiénét kell fenntartanunk szerettünknél, ápoltunknál a fogszuvasodás és a fogágybetegségek elkerülése érdekében. A fogak megfelelő állapota fokozza a magabiztosságot, és szükséges a társas kapcsolatokhoz. A rossz fogazat nehezíti az étkezést, és a beteg kedve elmehet az evéstől.

Akkor most hogy lesz nekem fogam?
Az esztétikus, teljes fogsor nélkülözhetetlen ahhoz, hogy magabiztosnak érezzük magunkat, és bátran merjünk mosolyogni. Mindez kiemelten fontos mind a karrier útján, mind a magánéletben – írja a dentys.hu. A modern orvostudomány arra törekszik, hogy a fogászati megbetegedések kezelésekor a saját fogak megőrizhetőek legyenek. Ennek érdekében gyakran esik a választás az inlay alkalmazására, vagy például a gyökérkezelésre. D e mi a helyzet akkor, ha a fog már annyira romlott, hogy egyik megoldás sem nyújt tényleges eredményt? A leginkább korszerű választásnak ilyenkor a fogászati implantátum beültetése bizonyul.

Ne engedj a fognyűvőnek!
Sokan gyermekkori rossz élményeik miatt félnek, és kerülik a fogorvost. Dr. Cakó Annamária fogorvos, szájsebész szerint Magyarországon az emberek nagy százaléka csak akkor megy fogorvoshoz, ha már baj van. A szakorvos most azt is elárulta, mit tegyünk, hogy a következő generációnak már ne mumus, hanem barát legyen a fogorvos.

Nem mindegy, hogy mosolyogsz majd a keresztelőn
A kismamák tisztában vannak azzal, hogy bizonyos dolgokra figyelniük kell, és ellenőriztetniük kell azokat a megfelelő szakemberekkel. Ezek jellemzően nőgyógyászati dolgok, de akad köztük fogászati, vagy éppen emésztési, dietetikai kérdés is. A gond azonban az, hogy lényegében csak elmennek az ellenőrzésre, és ezzel letudták a dolgot. Pedig ez igencsak kevés, már ha az egészségük megőrzése, vagy éppen a fogaik megtartása a cél. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos segít eligazodni.

Csikorgatod a fogad? Megmondom hova menj!
Vannak olyan tünetek, amelyek hátterében nem is sejtjük, hogy fogászati problémák állnak. Fogcsikorgatást, fej- és nyakfájdalmat, migrént, fülzúgást, vagy nyugtalan, rossz alvást is okozhat ugyanis, ha elmozdul eredeti helyzetéből az állkapocsízületünk. Ennek a pici ízületnek - az izmok, szalagok és fogak mellett - fontos szerepe van a rágás és a beszéd bonyolult állkapocs mozgásainak biztosításában. Emellett összekapcsolja az állkapcsot a koponyával. A gnatológus szakember szerint alapos, az egész testet érintő felmérés szükséges, hogy megszüntessék az állkapocsízülettel kapcsolatos problémákat.
Szájharmónia
Ha össze kellene állítanunk egy listát azokról a dolgokról, amiket szívesen halogatunk, a fogászati vizsgálat minden bizonnyal sokaknál előkelő helyen végezne. Pedig ma már nincs okunk a félelemre, a modern fogászati kezeléseknél az injekción kívül nem érzünk más kellemetlenséget. Irreális félelmeink leküzdésével nemcsak magunknak teszünk jót, hanem jó példát mutatunk a gyerekeknek is, akik így a rendszeres fogászati ellenőrzést és kezelést ugyanolyan természetesnek érzik majd, mint a rendszeres hajmosást vagy a sportot.
Vigyázat! A fogszuvasodásból szívinfarktus is lehet!
Az eddig is közismert tény volt, hogy a magas vérnyomás- és koleszterinszint, az elhízás és a dohányzás a szív-érrendszeri betegségek rizikófaktorai. Most dr. Sztancsik Ilona, a Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta a rossz fogak és a szívbetegségek kapcsolatára hívta fel a figyelmet.
Ez a 4 legfontosabb szűrés ősszel - ne felejtsd el!
A szeptemberi nagyüzemben romolhat a teljesítményünk és a közérzetünk, ha nem teljesen egészségesen vágunk bele a munkába. Hava Róbert, az Oxygen Medical vezető asszisztense négy fontos szűrés lehetőségére hívta fel a figyelmet.
Meglepő tények a fogimplantátumokról
Magyarországon nagyon gyakori jelenség a hiányos fogazat. Sajnos az a tendencia, hogy az emberek előbb költenek költséges elektronikai kütyükre, minthogy hangsúlyt fektetnének a foguk épségére. Pedig rengeteg problémát okozhat egy-egy hiányzó fog...
Kopott fogsor? Ez lehet az ok!
Ha az éjszaka során látszólag ok nélkül többször felébredünk, reggel fáradtnak érezzük magunkat, fáj a fejünk, a nyakunk, zsibbad a karunk, zúg a fülünk, dr. Bajusz Örs, az Oxygen Fogászat fogorvosa, parodontológusa szerint gondolnunk kell a háttérben meghúzódó fogászati problémára is.