A biztos rossz és a bizonytalan jó dilemmájával nap mint nap találkozunk, még ha nem is tudatosítjuk magunkban. Nagyon könnyű beleragadni olyan élethelyzetekbe és mintákba, amik nem visznek előre és semmilyen jó nem származik belőlük hosszútávon. Valamilyen személyes blokk miatt, lustaságból vagy az ismeretlentől való félelmünkben mégsem változtatunk. A változáshoz való viszonyunkon múlik, hogy tudunk-e fejlődni a magánéletünkben vagy sikerre visszük-e vállalkozásunkat. Ez a viszony pedig javítható és fejleszthető.
Koronavírus, az éles gyakorlópálya
A változásokra adott reakciónk az alkalmazkodóképességünktől függ, hogy mennyire gyorsan tudunk előnyös pozíciót kialakítani magunknak egy új helyzetben. Normális esetben ennek a képességnek a fejlesztéséhez nagyon komoly elhatározás kell, hogy merjünk meghozni az ismeretlenbe vezető döntéseket. A normális helyzettől azonban az elmúlt hónapokban jó messzire kerültünk, nem is beszélve az elkövetkező hónapokról. Az egész világ ki lett mozdítva a megszokott keretei közül, szó szerint naponta kell alkalmazkodnunk gyökeresen eltérő viszonyokhoz. Ha eddig esetleg nem volt időnk, vagy kellő elhatározásunk a változásra, most nincs apelláta, a motiválást megoldja nekünk a koronavírus.
Ez első pillantásra nagyon ijesztő és idegőrlő lehet, de ha képesek vagyunk felülkerekedni a kezdeti pánikon és felvenni a kesztyűt, életre szóló hasznos tudással lehetünk gazdagabbak. Ha hozzászokunk a folyamatos újratervezéshez, akkor egyre könnyebben vesszük majd az akadályokat, egyre kevésbe leszünk kiszolgáltatva a körülményeinknek. Ez egy éles gyakorlópálya és mi döntjük el, hogy végigmegyünk-e rajta és fejlődünk, vagy a partvonalról szorongunk és reméljük, hogy valahogy túl leszünk rajta.
Ha a fejlődést választjuk, akkor első körben „csak” a felszínen maradunk, amikor viszont konszolidálódik a helyzet és elmúlik a veszély, akkor a megszerzett tudással óriási előnyre tehetünk szert. Használjuk tehát ki ezt az időszakot, kezdjünk el máshogy tekinteni az életünkre, a vállalkozásunkra! Ami nem könnyű, de vannak bevált módszerek.
Egy lépést hátra, úgy előre
Új alapokra helyezni a vállalkozásunkat akkor sem könnyű feladat, ha egy olyan ellentmondást nem tűrő külső motiváló erőt kapunk, mint a koronavírus nyomán kialakult új szituáció. A megszokott napi rutinból nehezen jönnek az olyan ötletek, amikre ilyenkor szükségünk van. Ha valódi változást szeretnénk elérni első körben el kell távolodnunk a hétköznapi gondoktól, más szemszögből kell megvizsgáljuk a megoldandó problémáinkat. Érdemes továbbá nem egyedül nekiállni ennek a folyamatnak, hanem olyan támogató közeget keresni, ahol eleve megismerhetünk más nézőpontokat.
Mindehhez nyújtanak hatékony alternatívát az olyan coworking táborok, mint a Paradise Projekt balatoni különkiadása. Az öt napos szakmai tréningsorozat tökéletes terepe az új nézőpontoknak és az újító ötleteknek. A szervező szakemberek mellett a résztvevők is hatalmas segítséget jelentenek egymásnak, hiszen befutott vagy újdonsült vállalkozók, éppen vállalkozás indításában gondolkodók, szabadúszók egyaránt képviseltetik magukat. Ez nem csak egy rövid kiszakadást jelent a hétköznapokból a résztvevőknek, hanem hosszan tartó, szakmai tudáscserét és izgalmas, új üzleti kapcsolatokat.
A Paradise Projectről:
A 2018-ban indult The Paradise Project coworking táborainak résztvevői együtt utaznak el egy inspiráló helyszínre, ahol aztán nem henyélnek, hanem mindenki dolgozik - legyen szó saját vállalkozásról vagy távmunkáról. A munka mellett viszont szakmai workshopokat és képzést kapnak vállalkozásindítás, online marketing, stresszkezelés és asszertív kommunikáció témában; ezenkívül közös kirándulások, kapcsolatépítés, jóga is szerepel a programok között. A résztvevők egymástól is rengeteget tanulhatnak és megoszthatják egymással ötleteiket, dilemmáikat, tapasztalataikat.