A szavak meggyőző ereje mellett ebben a legfontosabb szerepe a "testbeszéd" különböző elemeinek van. A pszichológia régóta ismeri a testbeszéd és a személyiség közötti összefüggéseket.
A mondandó hitelességének, illetve a másik figyelmének egyik legfőbb bizonyítéka a szemkontaktus. Sokkal többet elárul azonban a személyiségről a kéz használata a kommunikációban.
Nézzük tehát mind a két oldalról - beszélő és hallgató - miről árulkodnak a taglejtések, gesztikulációk
1.) Ha a beszélő
a.) mondanivalóját heves, kicsit kapkodó taglejtésekkel gesztikulációval kíséri, az túlfütött személyiségre utal. Hajlamos a végletes kijelentésekre, tárgyalás közbeni hirtelen döntésekre, párkapcsolatban heves udvarlásra, amelyekből később esetleg szeretne kihátrálni. Ez sokat levonhat mondandójának hitelességéből, a másik fél elbizonytalanodhat, sőt bizalma is megrendülhet.
b.) mondanivalóját ütemes, megfontolt kézmozdulatokkal, nyomatékosító mozdulatokkal kíséri, higgadt, komoly meggyőződéssel gondolkodó személyiségre utal. Ő az, akinek mondanivalóját a hallgatóság leginkább hitelesnek tekinti, s bizalmat ébreszt.
c.) a meggyőző mozdulatok mellett ellenállhatatlan kényszert érez, hogy beszélgető társát meg is érintse, még akkor is, ha életében először találkozott vele. Szuggesztív, érzelmes személyiségre utal, akinek nagyon fontos, hogy mondanivalójához a másik teljes figyelmét lekösse. Az érintéssel azonban nem mindig tudja elnyerni a másik bizalmát, s ha az elutasító mozdulatot tesz, könnyen zavarba jön, és elveszti a beszélgetés fonalát. Az ilyen személyiség általában csak kisebb társaságban, tárgyaláson tud meggyőző lenni, nagyobb hallgatóság előtt nem tud jól beszélni, mert hiányzik a testi - kézi - kontaktus lehetősége és ereje.
2.) A beszélgetőpartner, hallgatóság figyelmének, bizalmának kifejeződése, személyiségének jellegzetessége melyek a kéztartással, kézmozdulatokkal fejeződnek ki.
a.) A karba tett kéz, merev tartás általában nem a figyelem, hanem az elutasítás, bizalmatlanság, érdektelenség jele. Az ilyen ember személyiségében is zárkózottabb, bizalmatlan, visszahúzódó típus.
b.) Ha kezeit összekulcsolva maga elé teszi, vagy állát rátámasztja az a koncentrált figyelem, s egyúttal a nyitott személyiség jele.
c.) ha kezeivel "játszadozik", pl. firkál, vagy ujjaival malmozik, azt jelent csak részben érdekli, amit mondnak neki, figyelme elkalandozik. Az ilyen embernek gyakran van egyébként is problémája a koncentráló képességgel.
d.) ha viszonozza a hozzá beszélő érintését, akkor az a bizalom, megértés jele. Amellett, hogy nyitott személyiségre utal, a két emberről kiderülhet, hogy sok mindenben "rokon lelkek".
A gesztusok mindkét fél részére intő jelek. Ha megfigyeljük magunkat és partnereinket beszélgetés, előadás közben sok mindent megtudhatunk önmagunkról, és a többiekről. Ráadásul azt is megtudhatjuk, min kell esetleg változtatnunk, hogy sikeresebbek legyünk a kommunikációban.