A száraz bőr és az ekcémára való hajlam közt van összefüggés: az érzékeny bőrtípusúak ugyanis hajlamosabbak az ekcémára. A tipikus foltok csecsemőkön gyakoriak, mivel bőrük még kevés faggyút termel, így könnyebben kiszárad. Ez a bőrbetegség serdülőkorral enyhül, mivel akkor zsírosabb a bőrünk, viszont idősebb korban visszatérhet.
Az ekcémának két alaptípusa van: az allergiás és a kontakt. Az a különbség a kettő közt, hogy míg a kontakt ekcéma egy bizonyos anyaggal (általában tisztítószerrel) való érintkezés miatt, s azonnal, az érintkezés helyén alakul ki. Az allergiás ekcéma jóval ritkább, s nehezebb felismerni, mert nem azonnal reagál a szervezet a kiváltó anyagra. Első találkozáskor kialakul az érzékenység és a második találkozás után 10-14 nappal jelennek meg az első allergiás tünetek.
Melyek azok a jelek, melyek már orvosért kiáltanak?
1.) Ha a kiütés eleinte csak arra a helyére korlátozódik, ahol a gyaníthatóan kiütéskiváltó anyaggal érintkezett a bőrünk, később azonban szétszóródik. Az ekcéma kiterjedése változó: egész kicsi is lehet (például a fülcimpán a fülbevalótól), de nagy testfelületen is jelentkezhet (például testápoló miatt).
2.) A kontakt ekcéma súlyossága a piros és megvastagodott, hámló bőrtől a súlyos, hólyagképződéssel járó duzzanatig terjedhet. Ezek a kis hólyagok viszketnek és nedvezhetnek is. Később pörkösödnek, beszáradnak, ahogy enyhülnek.
3.) Ha a kiváltó anyagot eltávolítjuk a környezetből, a tünetek enyhülhetnek, de helyükön a megvastagodott bőr és a pikkelyszerű hámlás még sokáig megmarad. A bőr károsodásának visszafordításához minimum 3-4 hét kell.
4.) Ha hosszú időn át vagy rendszeresen érintkezünk a kiváltó anyaggal, a tenyereken és a talpakon mély, fájdalmas berepedések alakulhatnak ki.
5.) Allergiát szinte minden anyagok kiválthat. Mégis különösen gyakori, hogy a mosakodószerek és a mindennapi élet tárgyai közt kell keresnünk. Tehát gyakori kiváltó a gyűrű, az óraszíj, a fogkrém, a mosogatószer.
Az allergiás ekcémáért pedig leggyakrabban a következő anyagok felelősek: nikkel (fémtárgyak), króm (cement, gyufafej, cipők cserzőanyaga), a gumi alkotóelemei, a perubalzsam (számos étel és ital tartalmazza), a különböző festék, kozmetikumok, illatanyagok.
D.D.L.