Amikor táplálékot veszünk fel, szervezetünk részekre bontja, hogy belőle energiához és "építőanyagokhoz" jusson. A hasznos, beépíthető anyagok mellett azonban salakanyagok is keletkeznek, melyektől azután próbál megszabadulni. Ezek az anyagok először olyan helyekre kerülnek, ahol nem zavarnak - itt elvileg csak átmenetileg lennének, de legtöbbször tartósan lerakódnak. Testünknek megvannak a maga eszközei, mechanizmusai arra, hogy egyensúlyba jöjjön, de előbb-utóbb ezek is kimerülnek, főleg akkor, ha nem segítünk neki.
Manapság egyre nő a megterhelés, így a szervezetnek egyre több méreggel kell elboldogulnia. A megnövekedett méregszint mellett segítenünk kell szervezetünket az öntisztító folyamatok támogatásával - ennek legjobb eszköze a böjt.
Régi időkben a böjtölés mint szellemi-spirituális gyakorlat a lélek és a szellem erősítésére szolgált, és a mai napig szerepet játszik a nagy világvallásokban. A gyógyászat a böjtöt a legintenzívebb természetes gyógymódnak tekinti: hatására az agyban fölszabadul a boldogság-hormon, a vérből és az erekből kitisztulnak a lerakódott zsír és mésznyomok, a belekből a többnapos mérgező maradványok, a máj szinte föllélegzik a napi folyamatos terhelés megszűntére, még a bőr is 'boldog lesz', megszépül, mert a kötőszövetekben összegyűlt mérgező anyagok a pórusokon keresztül távoznak.
Elegendő három nap és már mérhető az immunrendszer fölerősödése. Szervezetünk még ösztönösen "emlékszik" erre, és amikor komolyan megbetegszünk, szinte egy falatot sem bírunk lenyelni, hogy minden energiánkat a betegség leküzdésére fordíthassuk.
Szervezetünket fel kell készítenünk a böjtre egy vagy két tehermentesítő nap segítségével. Ezalatt körülbelül 600 kalóriát vehetünk magunkhoz, túlnyomórészt szénhidrátokat, semmiféle zsírt, nagyon kevés fehérjét. Érdemes egy-két gyümölcsnappal még egyszer feltölteni a vitaminraktárakat.
Az érzékeny gyomrúak vagy problémás bélrendszerrel rendelkezők inkább rizsnapot vagy zabnapot tartsanak, ami cukorbetegek számára is jobb megoldás. Már az előkészület első napján bőségesen kell fogyasztanunk valamilyen kalóriamentes folyadékot (legalább két liter teát vagy vizet). A böjtöt megelőző este igyunk hashajtó teát.
A tehermentesítő napokhoz:
Rizsnap: háromszor 50 gramm natúr rizst dupla mennyiségű vízben pároljunk puhára. 200 gramm friss ananásszal vagy ugyanennyi párolt zöldséggel, illetve savanyú káposztával tálaljuk.
Gyümölcsnap: 1,5 kg friss gyümölcsöt négy-öt étkezésre osszunk el a nap során.
Zabnap: háromszor 35 gramm teljes kiőrlésű zabpelyhet rövid ideig pároljunk vízben, majd adjunk hozzá 100 gramm gyümölcsöt.
A klasszikus léböjtkúrához:
reggelente és délutánonként negyed liter herba tea
ebédidőben negyed liter forró zöldségleves
esténként negyed liter, lehetőleg frissen facsart gyümölcslé
ezenkívül két liter ásványvíz, vagy hideg időben gyógytea, alacsony vérnyomásnál pedig zöld/vörös/ fekete tea
Zöldségleves: mossunk meg alaposan különböző zöldségeket, vágjuk apróra, majd fél-egy liter vízben hagyjuk főni 10-20 percig. Szűrjük át, ízesítsük fűszerekkel. Kevéske tengeri sót is adhatunk hozzá.
A böjtöt érdemes testmozgással, szaunázással, masszázzsal kombinálni a még hatékonyabb méregtelenítés érdekében. Testmozgás előtt és után adjunk két-három teáskanál mézet a teához, ez emeli kissé a vércukor szintjét, míg a citromszeletek a ragacsos szájízt szüntetik meg.
A böjt után csak nagyon fokozatosan szabad visszatérni a szilárd táplálékra, sok folyadék fogyasztása mellett.
Fontos, hogy aki beteg, gyógyszert szed, vagy bármilyen panasza van, az egyedül sohase álljon neki böjtölni, mert nem tudja, hogy a szervezet kúrareakcióival mit kezdjen! Ezért ilyen esetben mindig orvos útmutatását és kontrollját kérje!
FKM
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.