A legújabb kutatások egyre nagyobb szerepet tulajdonítanak az oxidációs stressz öregedési folyamatokra gyakorolt hatásának. A londoni St Thomas Hospital kutatói szerint a sejteket károsító oxidációs stressz mechanizmusainak hatására fokozódik az úgynevezett telomerek kopása. A telomerek a kromoszómák végén található molekulák, amelyek az életkor előrehaladtával egyre rövidebbé válnak. Mivel a telomerek hossza laboratóriumi körülmények között mérhető, gyakorlatilag az öregedés indikátoraként funkcionálnak.
A dohányzó és mozgásszegény életmódot folytató embereknél már korábbi vizsgálatok is bebizonyították, hogy rövidebb telomerekkel rendelkeznek, mint egészségesebb társaik. Továbbá feltételezhető, hogy a fizikai igénybevétel csökkenti az oxidációs stressz szervezetünkre gyakorolt káros hatásait, ezáltal enyhül a telomerek terheltsége és lassul az öregedési folyamat.
Életmódunk alapvető hatással van az oxidációs folyamatokra, a szabad gyökök keletkezésének intenzitására. A szabadgyökök keletkezése fokozódhat az UV sugárzás, a levegő minősége, a táplálkozási szokásaink, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a mindennapos stressz hatásárára és ezek mind-mind hozzájárulnak a szabad gyökök elszaporodásához, vagyis az oxidációs stressz káros hatásainak erősödéséhez. A mozgás mellett táplálkozásunkkal csökkenthetjük az oxidációs stressz káros hatásait, elsősorban magas antioxidáns tartalmú élelmiszerek, így zöldség, gyümölcs és teák fogyasztásával.
Forrás:Well PR Ügynökség