Mi a siker titka?
- rendkívül változatos, a klasszikus rovartáplálék mellett meglepően nagy a zsákmányállatokat is tartalmazó tápláléklistája (törpedenevérek, énekesmadarak, elhullott nagyvadak tetemei, nagyobb ragadozómadár elejtett pocok zsákmánya);
- szaporasága (évente több fészekaljat is nevelhet, az utolsót akár október-novemberben);
- valamint a más fajok számára kevéssé vonzó fészkelőhelyekbe költözés képessége áll.
A leggyakoribb "techno"-fészkelőhelyet jelentő postaláda mellett találták már fészkét: kerítések és korlátok üreges részeiben, vázában, útterelő-bójában, állítva tárolt matractekercsben, felfordított virágcserépben, kandeláberben, kéményben, cserépedényben, vascsövekben, utcai cigarettacsikk-gyűjtőben is.
Miért kedvelik a postaládát?
A többi cinegefajhoz képest a széncinege kevésbé ragaszkodik a magasan levő fészkelőhelyekhez. Ez a képessége különösen a mesterséges üregekben bővelkedő civilizációs környezetben jelent előnyt.
A Magyarországon elterjedt, hagyományos postaládatípus méreteit (alapterület, mélység, röpnyílás) tekintve nagyon hasonló a széncinegék természetes harkályodúihoz és a mesterséges odúkhoz – a különbséget csak a lapos kialakítás jelenti. A cinegék szempontjából a családi házas környezetben, a kerítésen, a madarak számára is jól láthatóan elhelyezett postaládák országos hálózata valójában a legnagyobb számban kihelyezett mesterségesodú-típusnak is tekinthető.
Teendők beköltözés után
A tapasztalatok alapján a lakók szívesen és megértéssel fogadják a cinegéket, mert jelenlétük sokkal több örömet jelent, mint kellemetlenséget. Utóbbi ráadásul nagyon gyorsan, könnyen és egyszerűen orvosolható. Tegyünk ki egy táblát a kézbesítőnek, hová tegye a küldeményt, a reklámot. Az is egy megoldás, hogy készíthetsz egy kis odút a postaláda mellé, hogy oda költözzön a madárka, a postaláda nyílását pedig billenősre cseréld, és akkor az odúba költözik. Fogadd szeretettel a jövevényeket! Meglásd, meghálálják!
(Forrás: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület)
Helló! Biztosan láttatok már, főleg azok, akik nemcsak az orruk után mennek, hanem néha-néha felnéznek a fákra – főleg a parkok környékén. Én ugyanis szeretlek titeket, és néha szívesen töltöm időmet a városokban. Ismerj meg, én vagyok az erdei fülesbagoly! Rám szavaztatok a legtöbben! Én lettem az Év Madara idén!!