Természetvédelem cikkek

Egyedi látásmód, technikai tudás és szenvedély Milan Radisics képein
Szerb édesapjától kapta különös csengésű nevét, édesanyjától pedig a magyar nyelvet. A Vajdaságból származó művész évtizedek óta Budapesten él, de élete fontos helyszíne a Vértes is. Beutazta a világot és bárhol jár, a fényképezőgép ott van a kezében. Képeit, ha már láttuk egyszer, bárhol felismerjük.

Ma egy órára sötétbe borul a Föld
A Föld órája 2006-ban indult kezdeményezés, amely arról szól, hogy egyetlen órán keresztül semmilyen elektromos árammal működtetett eszközt se használjunk- beleértve a világítást is. Az eseményt mindig március utolsó szombatján rendezik meg - ez idén 27-én, vagyis ma este lesz lesz aktuális. És másnap, senki ne feledje, egy órávval kevesebbet alhatunk a tavaszi óraátállítás miatt.

Bébibumm a fővárosban
Öt óriásvidra kölyök született a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Dél-Amerikában őshonos, veszélyeztetett állatfajt most először sikerült magyarországi állatkertben szaporítani. Budapesten már hatodik éve foglalkoznak óriásvidrákkal, a kölykök szülei, Cumana és Madidi viszont csak múlt ősszel kerültek össze. Találkozásuk igazi szerelem volt első látásra, így az állatkerti szakemberek kezdettől fogva nagyon bíztak abban, hogy a párnak előbb-utóbb kölykei születnek.

Hoppá! Albérlő a postaládámban?
Évek óta egyre gyakrabban fordul elő, hogy postaládába fészkelnek a cinkék. Az első esetekre márciusban lehet számítani, ezt követően a viselkedés a nyár második feléig is előfordulhat. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez egyre több információ érkezik a jelenségről.

Én a néma vándoroknak hiszek…
Emlékszel Matula bácsira, Tutajosra, a kis cuki rókakölyökre? A Tüskevár, a Vuk sorozat mind-mind az ő tollából született. Mai napig odaragadunk a képernyő elé, ha ismétlik valamelyik tévécsatornán. Kötetei pedig gyerekkorom óta a könyvtáram ékei. Fekete István 120 éve született, 50 éve hunyt el. Nekem még az is megadatott, hogy személyesen is ismerhettem az írót…, sőt Vukot is, a rókát, akit egy televíziós barátunk fogadta be…

Fészkelünk, fészkelődünk
Már alig várjuk, hogy megteljenek a madárfészkek. Várjuk vissza a gólyáinkat, akik kiváltképp veszélyeztetettek a magasan ívelő villanyvezetékek miatt. Az áramütés kockázata a fehér gólyákat − a madarak között egyedülálló módon − már röpképtelen fióka korban is veszélyezteti. Segítsünk!

Magyar gyűrűt vitt a vándor Ciprusra
Egy hazai jelölésű havasi partfutót figyeltek meg Ciprus északkeleti részén. Fajtársaihoz hasonlóan ezt a példányt is zöld színű zászlós jelölőgyűrűvel látták el, aminek mindkét oldalán egy három karakteres kód látható, amit távcsővel, teleszkóppal lehet leolvasni. A madarat szeptember 18-án gyűrűzték a Fertő-tó melletti Mekszikópusztai Madárgyűrűző Állomáson és néhány nappal később, szeptember 23-án fényképezték le Ciprus keleti partvidékén - olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület oldalán.

Kukkolóprogram gyerekeknek is
Az Európai Madármegfigyelő Napok (EMN) programot a madártani szervezetek világszövetsége, a BirdLife International indította útjára 1993-ban. Az idei rendezvényt október 6-7-én tartják. A részletes programot a Magyar Madártani és Természetvédelmi Szövetség oldalán találhatjuk meg. A madárvonulások idején ez biztosan sokaknak nyújt majd szenzációs kikapcsolódást!

Levegőt kapott egy erdő: pert nyert a WWF
Köteles a bolgár kormány megfelelő környezeti hatástanulmányt készíteni az UNESCO Világörökség részét képező Pirin Nemzeti Park védelmében. A szófiai vezetés tervei megnyitották volna az építkezések előtt a területet. A WWF partnereivel azonban pert indított, és nyert! Kérdés, mi jön ezután?

Nincs gyereke a Kárpátok szellemmacskájának! Segítsünk!
A vadon élő növények és állatok amellett, hogy lenyűgözőek, a jól működő ökoszisztémák nélkülözhetetlen részét képezik. Az pedig nekünk, embereknek is létszükséglet, hogy természeti környezetünk egészségesen működjön, hiszen ez a tiszta víz és levegő, a stabil éghajlat és a termékeny talaj megőrzésének egyik legfontosabb feltétele.
Patkó a denevéren - egy év alatt 115 új faj a Mekongnál
Képregényt megihlető krokodilgyík, thaiföldi piacon felfedezett csigaevő teknős és egy Star Wars-filmekbe illő patkósdenevér – ez csupán három abból a 115 fajból, amelyeket 2016-ban fedeztek fel tudósok a Mekong térségben. A kutatás adatait 2017 végén összesítették, az újonnan megismert fajokról a WWF publikált friss jelentést.
Harctéren a vadvilág - Ezt látnod kell!
Hogyan találhat magának menedéket Európa egyik legveszélyeztetettebb hüllője épp egy magyarországi katonai lőtéren? Miért fontos, hogy ezen a kiképzőhelyszínen a honvédség is kiemelten figyeljen az állat- és növényvilág megőrzésére? A természetvédők és a Honvédelmi Minisztérium hat évvel ezelőtt összefogtak, hogy megóvják a páratlan természeti értékeknek otthont adó Turjánvidéket.
Cseperedő gólyafik a Margitszigeten
Nemsokára kirepülnek a fészekből a Margitszigeti Kisállatkertben május végén kikelt gólyák (- és nyilván így tesz még számtalan más fióka is)! A szülők mentett állatként kerültek az Állatkertbe, olyan sérüléssel, hogy a röpképességüket már nem lehetett helyreállítani, így szabadon engedésük sem jöhetett szóba. Fiókáikkal azonban nincs ilyen probléma, így ha elérik a megfelelő kort, az állatkerti szakemberek szabadon fogják engedni őket.
Reklámdíjat nyert a Papírvilág!
Wood Pencil díjat nyert a WWF Magyarország "We are all connected" című animációs filmje a reklámszakma egyik legnagyobb presztízsű nemzetközi megmérettetésén, a londoni D&AD Awards fesztiválon.
Családi hancúrozás farkaséknál
Fiatal farkast kapott lencsevégre a WWF által adományozott kameracsapda az Aggteleki Nemzeti Park területén. Az állat megfigyelése nyomán kulcsfontosságú információkhoz jutott a Magyarország területén élő farkasokat érintő kutatás. A nagyragadozók a közelgő szarvasbőgés miatt most újra veszélybe kerülhetnek. A WWF a napokban újabb kameracsapdákat bocsát a nemzeti park rendelkezésére a további kutatások segítése, és az állatok védelme érdekében.
Jön a Nagy Ugrás!
Idén is Dunabogdányban rendezi központi Nagy Ugrás eseményét a WWF Magyarország, amellyel csatlakozik az Ausztriában, Horvátországban és Szerbiában is ekkor ünnepelt „Európa Amazonasa” emléknaphoz. Az évforduló, melyet az európai folyók ünnepével egy időben tartanak a Mura-Dráva-Duna, öt országon átnyúló Bioszféra Rezervátum kezdeményezésének állít emléket.
Fülesbagoly, veréb vagy tengelic? Ez a kérdés, szavazzatok!
Erdei fülesbagoly, a házi veréb vagy a tengelic? Vajon melyikőjük lehet az év madara 2017-ben? Döntsd el te! A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) honlapján július 27-én délig várják a szavazatokat.
Két különleges fát keresünk! Segítsetek!
Május 10-én indul a jelölés az idei Év Fája versenyre, amelyre olyan fák vagy facsoportok nevezését várja június 10-ig az Ökotárs Alapítvány, amelyek különleges helyet foglalnak el a jelölő közösség életében. Egy külön kategóriában a "Hős Fa" címre is lehet pályázni.
Veszélyben vannak öreg erdeink
Aggasztó adatokat közöl a hazai idős erdők állapotáról és azok természetvédelmi helyzetéről a WWF Magyarország legutóbbi statisztikai jelentése. A 120 évnél idősebb erdők harmada nem áll természetvédelmi oltalom alatt.
16 éven aluliaknak nem ajánlott!
Einstein állítólag egyszer azt mondta, hogy ha kipusztulnak a méhek, négy év múlva az emberiségre is ez a sors vár... Bár a mondat valódiságára soha, senki nem talált bizonyítékot, mégis gyakran emlegetik, és lehet, hogy Nemes Gyulát is ez inspirálta a ZERO forgatásra.
Nem vizsgálják felül a természetvédelmi irányelveket Európában
Az Európai Parlamentben a képviselők elsöprő többsége az EU Madárvédelmi és Élőhelyvédelmi Irányelveinek felülvizsgálatra bocsátása ellen szavazott. A WWF európai irodái felszólítják az Európai Bizottságot, hogy kövesse a példát és támogassa a természetvédelmi irányelvek megtartását 2016 tavaszán.
Legyen a mi tölgyünk Európa fája - már szavazhatunk!
Már tegnap óta lehet szavazni az interneten a bátaszéki molyhos tölgyre a hatodik alkalommal megrendezett Az év európai fája versenyben. Az idei év győztesét március 7-én hirdetik ki.
Most mindenki erről a halról beszél
Szilveszter éjjel lezárult a közönségszavazás, amely az év hala címért folyt. Meggyőző fölénnyel a compó (Tinca tinca) lett a nyertes. A 2010 óta minden évben megtartott verseny idei fordulóját október elején hirdette meg a Magyar Haltani Társaság társaság, és az internetes szavazáson mintegy 6364-an adták le voksukat.
Január itthon maradt
Idén szokatlanul korán, már július végén megkezdték vonulásukat a hazai fehér gólyák , többségük el is jutott Afrikába, de olyan madár is van, amelyik a telet itthon tölti az Ipoly-völgyben. Többek között Január is.
Zselyke Északon kavar
Ismét napvilágot látott egy videó Zselykéről, amely igazolja a farkasok aktív, állandó jelenlétét az Északi-középhegységben. A WWF Magyarország és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság arra hívja fel a figyelmet, hogy e ragadozók jelenléte természetvédelmi szempontból rendkívül előnyös. A farkas vadon élő példányai elkerülik az embert, szinte soha nem pillanthatjuk meg őket.
Ezt nézd meg! Orvvadászokat fogott a kameracsapda
A WWF Románia kameracsapdája két orvvadászt kapott lencsevégre, trófea-cipelés közben, a Natura 2000 védettségű Szárkő-hegységben található Nándorhegyi Erdészet területén. A felvételen egyértelműen látszik, hogy 2015. szeptember 11-én és 12-én behatolnak az erdőbe, majd egy agancsos szarvas trófeával térnek vissza.
Állatok Világnapja - Nézd meg,ők vannak a legnagyobb veszélyben!
Ma van az Állatok Világnapja, amelynek alkalmából a WWF a kevésbé szem előtt lévő veszélyeztetett fajokra, fajcsoportokra hívja fel a figyelmet, és a természetes élőhelyeket fenyegető emberi tevékenységek megfékezésére szólít fel. Íme néhány veszélyeztetett faj!
Farkasok tánca az illegális vadászok elől
Szarvasbőgés idején megszaporodik a farkasok illegális kilövésének veszélye a hazai erdőkben. A WWF szerint azonban már látszanak a szemléletváltozásra utaló biztató jelek, és egyre többen állnak ki az erdeink egészsége szempontjából létfontosságú nagyragadozók mellett.
Így festenek a sztárjaink erdei tündérként
Veled újul meg az erdő! Ez a gondolat áll a középpontjában annak a fotósorozatnak, amelyhez a Tetra Pak felkérésére olyan közkedvelt művésznők álltak modellt, mint Gubás Gabi, Palya Bea, Csemer Boglárka (Boggie), Somorjai Enikő, Szalóki Ági vagy Ördög Nóra. Nánási Pál, az ember és erdő harmonikus kapcsolatát bemutató fotóival a cég azoknak a hétköznapi fogyasztói döntéseknek a fontosságára kívánja felhívni a figyelmet, amelyek hatással vannak környezetünkre és elősegítik annak védelmét.
Fantasztikus meglepetéssel vár mindenkit a Margitsziget!
Május 22-én először rendezik meg a Margitszigeten a Magyar természet napja elnevezésű programot, amellyel a magyar természeti értékek és erőforrások fontosságára kívánják felhívni a figyelmet a természetvédők.
Ki mondta, hogy nem tudjuk megváltoztatni a világot?
Világszerte több mint 125 országban ma ünneplik április 22-én a Föld Napját, amikor akciókkal, programokkal hívják fel a lakosság figyelmét, hogy takarékoskodjunk jobban bolygónk erőforrásaival. De az elmúlt évtizedekben – bár sok mindent tettünk – még mindig nem eleget.
Úszólecke az Antarktiszon - de miért?
Az Antarktisz jeges vizében úszva kampányol a Ross-tenger védelméért Lewis Pugh brit hosszútávúszó, aki embert próbáló vállalkozásával a Föld legdélebbi pontját hódította meg, ahol még úszni lehet.
Mennyit tudsz a vadon termő gyógynövényekről?
Tudtad, hogy számos gyulladáscsökkentő, csontritkulást gátló, arcbőr regeneráló, fájdalomcsillapító, vagy éppen nyugtató gyógynövény terem a közvetlen környezetünkben, és bárki számára elérhetőek? Emellett szedésük számos közösség megélhetési forrása. A fenntartható gyógynövény-gyűjtésről és az egyes csodaszerekről mostantól a WWF Magyarország és a TRAFFIC közösen létrehozott interaktív adatbázisából még többet megtudhatsz, és még játék is van hozzá!
Itt az év madara!
Egy tavaly lezajlott internetes szavazás eredményeként a búbos banka lett 2015-ben az év madara, megelőzve a fekete rigót és a vörösbegyet. Sokatmondó népi nevén, a fostos bugybóka nem először lett az év madara, 1989-ben és 1990-ben is az első helyig repítették a szavazók.
Így etesd a madarakat!
Minden évben számos madárfaj telel Magyarországon. Túlélési esélyeik jelentősen növelhetők a madáretetők kihelyezéséve. A téli madáretetés fontosságára hívja fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.
Mint a Madár - te is fogadj örökbe egy farkast!
Annak ellenére, hogy a farkas védett állat Magyarországon, és kilövése többéves börtönbüntetéssel sújtható, orvvadászok mégis pusztítják őket. Most azonban összefogás indult, amely az illegális farkaskilövések elleni harcra hívja fel a figyelmet. Erdei Zsolt is az ügy mellé állt!
A férfi, akinek nagyon hálásak a madarak
Lakásában szabadon repkednek a már gyógyulófélben lévő madarak, a többiek pedig szakszerű ellátást, gyakran fizioterápiás kezelést is kapnak, mielőtt szabadon engedné őket. Lehoczky Krisztiánnak ez természetes, szerinte minden embernek segítenie kellene a bajba jutott, beteg madarakon.
Daruvonulás, bölénypark – virágzik az ökoturizmusunk! Képek és videó
A Kárpát-medence élővilága színesebb az európai átlagnál, bizonyára ennek is tulajdonítható, hogy nő az érdeklődés a természeti értékeket bemutató ökoturizmus iránt. A tíz nemzeti parkban és más védett területeken az év végéig várhatóan 1,4 millió hazai és külföldi vendég fordul meg.
Döbbenetes! Eltűnnek a Föld vadállatai?
Megdöbbentő megállapítást közölt a WWF: a felére zsugorodtak a gerinces fajok populációi az elmúlt 40 évben. A vadon élő állatok eltűnése miatt azonnali cselekvésre van szükség a bolygó fenntartható jövőjéhez.
Tiszta Hitchcock! Kék vércsék tömeges vonulása várható!
Alig egy hónapjuk van az öregeknek, hogy jó kondícióba kerüljenek, a fiataloknak pedig arra, hogy a repüléstechnikát maximálisan elsajátítsák. Hamarosan több ezer kék vércse indul mintegy 8 ezer kilométeres vándorútra, melynek végcélja Dél-Afrika.