Az ország természeti és kultúrtörténeti kincseinek megismerését segíti a nemzeti parki igazgatóságok által létrehozott 31 látogatóközpont, 169 tanösvény, az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások. Az ország területének 9 százalékát magában foglaló nemzeti parkok, tájvédelmi körzetek turisztikai vonzerejét a sokféle program, rendezvény, jeles napokhoz kapcsolódó fesztiválok, vezetett túrák bővülő kínálata is erősíti. Az ökoturizmust támogatja a Nemzeti Parki Termék Védjegy is, amelynek használatára természetkímélő, helyi egészségóvó alapanyagokból előállított élelmiszerek, valamint kézműves termékek jogosultak. Már több 100 ilyen cikk - sajtok, lekvárok, gyümölcsszörpök, fazekastermékek, dísztárgyak - tartoznak ebbe a körbe, segítve a helyben lakó gazdák, kézművesek megélhetését. A termékeket a látogatóközpontokban, vásárokon, termelői piacokon is megvehetik a kirándulók.
A Bükki Nemzeti Parkban a Noszvaji Szilvanapokon és a Szilvásváradi Pisztráng Nap rendezvényen igazi közönségsikert arattak a védjeggyel ellátott termékeik, jelenleg 15 termelő 50-féle finomsága - kolbászok, sajtok, lekvárok, füstölt pisztráng - tartozik ide. A Nemzeti Park Védjegy elnyerésével a termelők számára olyan piacok is megnyílnak, amelyekre egyébként aligha tudnának bejutni, és általuk a gasztroturizmus is megerősödhet.

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság alig két hónapja nyitotta meg Szarvason az Anna-ligetben az új állatparkot, ahol a vártnál is nagyobb az érdeklődés a tájra jellemző őshonos borz, vörös mókus, róka, nyest, gímszarvas és más fajok bemutatása iránt. Népes iskoláscsoportok keresik fel az állatparkot, ahol a legnagyobb attrakció az itt legelésző európai bölénypár. (Sajnos, Erdélyben éppen egy betegség pusztítja a bölényeket.) A nemzeti park területén Dévaványa mellett a Réthelyi Látogatóközpontban vehető szemügyre az Európában egyedülálló túzokrezervátum, ahol ősszel is sok a látogató. Néz meg a túzokrezervátumot bemutató videót!
A Hortobágyi Nemzeti Parkbanaz őszi napok legvonzóbb természeti eseménye a daruvonulás. Az Észak-Európából érkező százezernyi madár a fagyok beköszöntéig nálunk marad, majd továbbrepül az észak-afrikai telelőhelyre. A nemzeti park igazgatóság többféle ökoturisztikai fejlesztést is tervez. Ilyen például a hortobágyi pásztorkultúra kialakulását bemutató interaktív kiállítás és egy fogadóépület, amelyben kocsimúzeumot rendeznek be.

Az Őrségbe és a Vendvidékre érkező turistákat az idén Apátistvánfán megnyitott információs centrum igazítja el. Jó az együttműködés a hármas határ mellett fekvő szlovén Goricko Natúrparkkal és az osztrák Raab Natúrparkkal, a határokon átnyúló, de természetileg összefüggő térséget turistautak, kerékpárutak hálózzák be. A nemzeti parkban évről évre több a vendég, akik közül sokan visszatérnek például az Őrségi Vásárra és az Őrségi Tökfesztiválra.

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park idegenforgalmi szezonjának megnyújtását is szolgálja a tihanyi Belső-tó partján megtartott Csipkebogyó Piknik. A vezetett túrán a Tihanyi-félsziget növénytani értékeivel lehetett megismerkedni, háttérben a tóparton legelésző szürke marhákkal.

A kínált programok között különösen kedvelt az éjszakai égbolt szépségeit feltáró bakonybéli Pannon Csillagda. A nemzeti park igazgatóság a Nyitott Balaton programsorozathoz is csatlakozik, ahol természetismereti túrák, gasztronómiai különlegességek várják a látogatókat. (Képek: Pixabay és Wikipedia)