A régebben a mainál is nagyobb mennyiségben, szinte mindenhol fellelhető hóvirágnak éppen szépsége okozott problémát. Az ipari szintű, kereskedelmi célú gyűjtésnek köszönhetően állománya lecsökkent, megromlott. 2005-től mindhárom fajtája oltalom alatt áll, a védelem a virágára és a hagymájára is vonatkozik.
Somogy megyében, a Kaposvár melletti Deseda Arborétumban és a Zselicben nagyon jól érzi magát. A Sefag erdeiben a kirándulók még egy-két hétig csodálhatják a hófehér virágmezőket. Nem árt tudni, hogy ezekben a hófehér csodákban csak gyönyörködni lehet, ugyanis már egy szál virág leszedésével is nemcsak a faj egyedei, hanem maga az élőhely is sérülhet. A szakemberek azt tanácsolják, aki szeretne hóvirágot a kertjébe, az semmiképpen se a természetben növő példányokat vigye haza. A kertészeti szakáruházakban kaphatóak ellenőrzött hóvirághagymák, amelyeket magunk is elültethetünk és gondozhatunk.
Kevesen tudják, hogy a virágnak gyógyhatást is tulajdonítanak. Bár föld feletti szára és hagymája mérgező, már az 50-es évektől elkezdődtek a gyógyászati kutatások a benne lévő, galatamin. Azóta kiderült, hogy az gyógyszer-alapanyagként izomgyengeségre, bénulásra, valamint az időskori demencia tüneteinek kezelésére is kedvező hatással van.
-
- Kép: Varga György/MTI
Egy nap alatt kivirágzott a mandula Balatongyörökön. Évek óta sok-sok fotós várja a csodás pillanatot. Elsőként mindig a mandula bontja szirmát, ami nemcsak látványában, illatában is elkápráztatja az arra látogatókat. A mandulafák virágzását a helyiek a remény, a tavasz visszatéréseként tisztelik.