Alekszej Navalnijt, Greta Thunberget és az Egészségügyi Világszervezetet (WHO) is jelölnék idén Nobel-békedíjra, de a lehetséges jelöltek között találhatjuk még Jared Kushnert, Donald Trump vejét éppúgy, mint a belorusz elnökválasztás elcsalása miatt tiltakozó aktivistákat, illetve a Magyar Helsinki Bizottságot, utóbbit a civilek jogainak védelmében kifejtett tevékenysége miatt.
Amúgy több ezernyi támogatással bárki jelölhet Nobel-békedíjra személyeket, illetve szervezeteket, és jelölési joga van még a parlamenti képviselőknek, üljenek azok a világ bármely törvényhozásában, és természetesen azoknak is, akik korábban elnyerték már a díjat.
Vasárnapig fogadja a Nobel Bizottság a jelöléseket, amik közül majd kiválasztják, hogy kik lesznek a valódi jelöltek a békedíjra.
A Nobel-békedíj váltotta ki a legtöbb vitát az összes Nobel-díj közül, hiszen esetünkben egyfajta politikai felhangú döntés születik, és ez nem találkozik mindig az érintett országok egyetértésével; sokszor történik meg éppen ezért, hogy a kitüntetett személyesen nem is veheti át az elismerést Oslóban, hanem arra csak egy későbbi időpontban kerülhet sor, amikor enyhül a politikai nyomás, mérséklődik a szigor az adott rezsimben.
Térségünkben erre talán az egyik legismertebb példa, amikor a lengyel Szolidaritás szakszervezet korábbi elnöke, Lech Walesa 1983-ban ugyan megkapta volna az elismerést, ám azt nem vehette át. Bár az országban jelentősen enyhítettek az 1981 decemberében bevezetett hadiállapot szigorú szabályain, arra azonban nem volt lehetősége a gdanski hajógyár legendás villanyszerelőjének, hogy kiutazzon Norvégia fővárosába.
A díjat odaítélő Norvég Nobel Bizottság soha nem kommentálja a jelöléseket, és 50 évig titkolja a díjra jelölők és a sikertelen jelöltek nevét is.
Thunberg, Navalnij és a WHO jelölését a norvég törvényhozók is támogatják, akik általában jó érzékkel választják ki azokat a jelölteket, akiket később a Bizottság be is válogat.
Greta Thunberget a klímaválság legnagyobb szóvivőjeként és a Fridays for Future (FFF) program megalapításáért jelölnék a díjra.
A mozgalom a péntekenként az iskola helyett a svéd parlamentnél ülősztrájkba kezdő, 15 éves Greta Thunberg akciójából nőtt ki, és világszerte a jövőjüket féltő fiatalok csatlakoznak hozzá a legtöbben. Bár a Covid-járvány miatt a mozgalom 2018-óta vesztett kezdeti lendületéből, addig számtalan tömegtüntetés és komolyabb megmozdulás kötődik az FFF nevéhez.
Navalnijt Norvégia volt minisztere, Ola Elvestuen jelölte, amiért erőfeszítéséket tette, hogy békés tüntetéseket indítson Oroszországban.
Navalnij néhány hete tért csak hazájába németországi gyógykezeléséről, ahol is azért kényszerült több hónapot eltölteni, mert az orosz szolgálatok megpróbálták őt egy repülőút alatt megmérgezni. Amint hazatért, a repülőtéren azonnal letartóztatták, és egy rendőrőrsön megtartott hevenyészett bírósági tárgyaláson rövid időre el is ítélték. Az általa alapított korrupcióellenes szervezet fogva tartása alatt viszont feltöltött egy videót Putyin fekete-tengeri luxus dácsájáról a netre, amit több millióan néztek meg. Navalnijt közben 3,5 éves börtönbüntetésre ítéltek, kérdés, hogy a felhívására minden második vasárnap zajló tömegtüntetések folytatódnak-e az orosz városokban.
A WHO mellett szintén a norvégok jelölték a COVAX programot, ami a szegényebb országokat segíti hozzá a vakcinához, ami a mostani járvány sújtotta időszakban különösen fontos.
Szintén a lehetséges jelöltek között van még három belorusz aktivista, Szvjatlana Heorhijevna Cihanovszkaja, Maria Kolesnikova és Veronika Tsepkalo, amiért harcolnak a tisztességes választásokért, miközben a békés ellenállást szorgalmazzák.
Nobel-békedíjra jelölték Jared Kushnert, és a helyettesét, Avi Berkowitzot az Izrael és arab országok közötti béketárgyalások elősegítéséért. Az előző években a Fehér Ház tanácsadójaként dolgozó Kushner nem mellesleg Donald Trump veje, Ivanka Trump férje. Kushnert az az Alan Dershowitz jelölte, aki Trumpot védte az első impeachment tárgyalásokkor. Dershowitz egyébként a Harvard professzor emeritusa.
És, hogy magyar, pontosabban közép-európai vonatkozása is legyen az eseménynek: szintén jelölték a demokrácia megőrzéséért folytatott harcért a Magyar Helsinki Bizottság emberjogi csoportját és a lengyel IUSTITIA nevű szervezetet is, mely a civilek jogaiért harcol.
(Reuters)