Hét nemzetközi intézet közel egybehangzóan az átlagosnál kissé melegebb őszt ígér számunkra, egyedül az amerikai NOAA jósol átlagos hőmérsékletű őszt – írja az esotanc.hu összegzésében. A meteorológiai portál immár hetedik alkalommal készítette el hosszú távú időjárás-előrejelzését a Kárpát-medencére a nemzetközi intézetek előrejelzései alapján. Legutóbbi februári előrejelzésében az átlagosnál melegebb tavaszt és nyárelőt jósolt, valamint az átlagosnál szárazabb tavaszt, ami a hivatalos adatok szerint összességében helytállónak bizonyult.
Várható időjárás 2014-ben
Míg az ősz megítélésben az intézetek egyetértenek, a téli időjárást tekintve már több az eltérés: egyes európai és amerikai modellek egy átlagos hőmérsékletű tél forgatókönyvét vetik fel, ám a kutatóintézetek többsége inkább enyhe telet jelez előre.
● Hydrometeorological Centre of Russia (Oroszország) – Orosz Hidrometeorológiai Intézet
● University of L'Aquila (Olaszország) – L’Aquilai Egyetem
NOAA National Oceanic and Atmospheric Administration (USA) – Nemzeti Meteorológiai Szolgálat
● NASA National Aeronautics and Space Administration (USA) – Amerikai Űrkutatási Hivatal
● UK National Weather Service (Nagy-Britannia) – Brit Meteorológia Szolgálat
● International Research Institute for Climate and Society (nemzetközi) – Nemzetközi Éghajlati- és Társadalomkutató Intézet
A július–augusztus az átlagosnál csapadékosabb volt, és úgy tűnik, ez a tendencia folytatódhat az ősz folyamán is. A modellszámítások többsége ugyan átlagosnak megfelelő csapadékot vár az ősz folyamán, de a legmegbízhatóbb modellek, így például a NASA előrejelzése is a szokottnál csapadékosabb őszt jelez előre. Ezt a forgatókönyvet támogatja a szintén amerikai NOAA és más olasz modellszámítások is.
Az átlagos vagy annál kissé csapadékosabb tél sem kizárt, ám ilyen időtávra már csak a modellek fele lát el, ezért az előrejelzés pontossága ilyen időtávra lényegesen alacsonyabb.
A hosszú távú előrejelzések nem egy-egy konkrét nap várható időjárását jelzik előre, hanem egy időszak időjárásának átlagostól való eltérését. A szezonális előrejelzés tehát azt mutatja meg, hogy egy időszak az átlagosnál melegebbnek vagy hűvösebbnek ígérkezik-e, több csapadékra számíthatunk, mint a sokéves átlag, vagy kevesebbre.
Természetesen ezeknek a hosszú távú előrejelzéseknek a beválási esélye is lényegesen elmarad a néhány napra szóló időjárás-jelentésekétől, de az esetleges tendenciákat jól jelzik, különösen akkor, ha a különböző intézetek előrejelzései összhangban vannak egymással. Jelen esetben például a legtöbb intézet az átlagosnál melegebb őszt vár, miközben a csapadék tekintetében már nagyobbak az eltérések.