Napjainkban már együtt dolgoznak, sportolnak, szocializálódnak. Ez a változás arra ösztönözi a pszichológusokat, szociológusokat és kommunikációs szakembereket, hogy egy új szabály létrejöttét hirdessék a férfi-női barátságokat illetően: habár kicsit furfangos egy ilyen kapcsolat, férfi és nő lehetnek közeli barátok. Sőt, jó okuk van rá, hogy azok legyenek!
A pozitívumok kiaknázásához először azonban túl kell esniük néhány erőpróbán. Egy igazi női-férfi barátságnál mindig ott bujkál a lehetőség, hogy történhetne köztük több is... Érdekes módon a nőket ez jobban zavarja, mint a férfiakat, sőt, az erősebbik nem tagjainál az elsődleges szempontok egyike a nő külseje. Akárhogy is zavarja ez a nőket, a férfi-nő baráti párok mintegy 62 százalékánál vibrál valami a levegőben...
További nehézségeket okozhat a környezet részéről tapasztalható szkepticizmus: "Ti tényleg csak barátok vagytok?". Akárhogy is hajaz ez óvodás emlékeinkre ("két szerelmes pár, mindig együtt..."), nemcsak a játszósarok, hanem minden fajta munkahelyi, iskolai környezet sajátja ez a típusú gyanakvás.
Na és ott van még az "önkéntes nemi szegregáció" is. A hivatalos elnevezés mindössze annyit takar, hogy hasonló a hasonlóhoz vonzódik. A matchbox-osok a matchbox-osokhoz, a Barbie-sok a Barbie-sokhoz. Ha körülnézünk egy olyan buliban, amin nem egy szűk baráti társaság mulat, azt tapasztaljuk, hogy a nők többnyire a nőkkel, a férfiak többnyire a férfiakkal diskurálnak. Gyermeknevelési kerekasztal-beszélgetés a bal, politikai vitaest a jobb sarokban.
Az akadályok leküzdéséből azonban mind a két nem profitál - főleg az erősebbik. A férfiak jobban meg tudják osztani érzelmi zűreiket női barátaikkal, mint a férfi haverokkal. Ám ugyanez elmondható a nőkről is: érzelmeiket jobban meg tudják beszélni más nőkkel, mint a férfiakkal. A végeredmény: a nők a nőkkel, és a férfiak is a nőkkel tudnak leginkább bizalmasan beszélgetni.
A nők viszont pont azt szeretik a férfiakban, hogy nem olyan érzékenyek, így jobban lehet őket ugratni, mint nőtársaikat. Ezen kívül se a férfi, se a nő számára nem elhanyagolható szempont, hogy egy ellentétes nemű barát révén betekintést nyerhet a másik tábor gondolkodásmódjába.
Barátság ide vagy oda, sokszor megesik, hogy egy ölelés nem pont úgy sül el, mint azt a felek várták... Egy felmérésben ez az esetek 67 százalékában megesett, viszont ezeknek kevesebb, mint a fele folytatódott párkapcsolatként.
Forrás: Camille Chatterjee: Can Men and Women Be Friends? http://www.psychologytoday.com/rss/pto-20010901-000031.html
B. B.