Február 6-a Dorottya napja, hagyományosan a farsangi mulatságok és álarcos bálok szezonjának nyitónapja. Ilyenkor aztán iziben előkerülnek a báli ruhák, álarcok és maszkok sokaságai, a vigasságok kellékei.
Maszkolni azonban az év többi napján sem elvetendő ötlet...
Az ókori görög színházban egy-egy maszk segítségével fejezték ki látványosan alapérzelmeket. Erre azért volt szükség, hogy a nagy színházakban a távolabb ülők is jól lássák az arcot.
A maszk tehát egy jellegzetes arctípust jelenít meg, miközben elrejti a valódi érzelmeket, a valódi-emberi arcot. Lehet találgatni, hogy mi lehet alatta, milyen szándékot rejt a papírmasé.
És természetesen vannak olyanok, akik szinte egész életüket álarc alatt élik le. Ilyen például a pókerarcúak csoportja is.
Ha megfeszülsz sem tudsz leolvasni semmilyen érzelmet róluk, egy aprócska mimika, szájrándulás vagy szemöldök összehúzás sem figyelhető meg rajtuk.
Vannak olyan állások is, amelyekben kifejezetten előírás a pókerarc. Vagyis fontos, hogy a jelölt képes legyen leplezni az igazi érzelmeit, legyen szó akár pozitív ,akár negatív emóciókról. Ilyen például az operátor, a pincér, a vevőszolgálatoknál dolgozók vagy épp a politikusok munkája.
Az igazi pókerarc már vagy azzal a képességgel született, hogy érzelmeit megtévesztően jól palástolja környezet előtt, vagy az idők során fejlesztette és trenírozta ezen képességét.
Nemhiába tartja magát az igazi pókerjátékos két fontos alapszabályhoz: légy ravasz és sztoikus.
S hogy ez miért is jó?
Azzal, hogy a tested (és főként az arcod) nem árul el semmiféle érzelmet, nem teszed ki magad annak, hogy a másik esetleg kitalálja, milyen lapok vannak a kezedben.
A nagy élet- játszmában sem rossz ez a taktika- vallják sokan. Ne áruld el az érzelmeid, és akkor nem leszel sebezhető! Te tudod, milyen lapokat osztott neked az Élet, de ugyan minek is terítenéd ki a másik elé?
Másrészt ez az arckifejezés segít abban is, hogy tisztán tartsd a gondolatidat, és csak a játékra, a lényeges dolgokra koncentrálj. Egy érzelmekkel átitatott játék nem tesz jót sem a stratégiádnak sem anyagi helyzetednek.
Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy mindig vannak nálunk jobb pókerarcok, így soha nem ringassuk magunkat abba az illúzióba , hogy mi alkalmazzuk legjobban ezt a taktikát.
K. V.