Nem megfelelő öltözet.
Egy elbeszélgetés nem az extremitások kihangsúlyozásának megfelelő időpontja. Öltözz visszafogottan, használj kevés színt és ékszert, mellőzd a kirívó hajszínt és kiegészítőket. Érdemes az interjú előtt tájékozódni az adott cég öltözködési módjáról. Hidd el, kínos pillanatoktól kímélheted meg magad!
Túl későn vagy túl korán érkezel az elbeszélgetésre.
A munkakeresés első számú szabálya, hogy időben érkezz az interjúra. Sok álláskereső nem is sejti, hogy a túl korai érkezés sem tesz jó benyomást a munkaadóban. Ha a megbeszélt időpont előtt több mint tíz perccel érkezel, az rögtön kikotyogja a munkáltatónak, hogy sok felesleges szabadidőd van. Ez pedig nem feltétlenül írják a javadra. Érkezz tehát időben,és legfeljebb 10 perccel a megbeszélt időpont előtt!
Udvariatlanság- felejtsd el!
A köszönés, kézfogés és egyéb udvariassági formulák betartására figyelj szigorúan! Légy érdeklődő, kedves, ne légy hanyag, vagy ne akarj lazának látszani!
És ne feledd: a recepciós is a cég alkalmazottja!
Hagyod, hogy az idegesség átvegye az uralmat feletted
Természetes, hogy izgatott vagy stresszes vagy a megmérettetés előtt, de szánj pár percet arra,hogy lehiggadsz,mielőtt elkezdenéd az interjút. Az ideges nevetgélés, lábdobolás vagy dadogó beszéd rossz belépő az új munkahelyre. Összpontosíts a légzésedre, és képzeld el,miként fog lezajlani az egész. Ez segít nyugalmat adni.
Én nem tudom, alkalmatlan vagyok rá-típusú mondatok
Nem kell mindenáron hangsúlyozni a gyengeségeinket, igyekezzünk pozitívan viszonyulni a feladathoz és munkához, és emeljük ki erősségeinket képességeinket,melyek alkalmassá tesznek a feladat elvégzésére.
Nem kérdezel!
Óriási hiba. Ha az interjú végén, a "Van-e egyéb kérdése" kérdésre nemmel felelsz- rossz választ adsz. Ha ugyanis nem kérdezel, az azt sugallja, hogy nem is érdekel a munka igazán.
A nem megfelelő kommunikációs képesség
Tiltott területek: szexualitásra, vallásra, politikai nézetre vonatkozó kijelentések és a szleng szavak használata.
Figyelj arra,hogy ne beszélj feleslegesen. Rossz benyomás alakulhat ki rólad, ha túl sokat beszélsz, folyton közbevágsz és egy egyszerű kérdésre is negyedórás válasszal reagálsz.
A jó válaszok lényegre törőek és rövidek, de nem csupán igen-nem feleletre szorítkoznak.
Problémák a testjelzéseiddel-avagy mi legyen a kezemmel?
Állj egyenesen, kézfogásod legyen határozott. figyelj a szemkontaktusra. Túl sok vagy túl kevés szemkontaktus is rossz: ha túl kevés,akkor sunyinak, hazugnak vagy érdektelennek titulálnak; ha viszont túl sok, akkor pillanatok alatt kimerül az interjú készítője tőled.
Ha problémád van ezzel a területtel, érdemes gyakorolni a helyes egyensúly megtalálását, például egy barát segítségével.
A széken ülj egyenesen,és enyhén dőlj előre,hogy ezzel is kihangsúlyozd a figyelmedet és érdeklődésedet.
Őket inkább ne szidd!
Az előző vagy mostani munkaadódra vagy munkatársaidra ne panaszkodj, ne keltsd rossz hírüket,és ne szidalmazd őket!
Térjünk a lényegre?
Ne tereld egyből ezekre a dolgokra a beszélgetést. Valószínűleg fel fog bukkanni a téma az interjú során, vagy egy későbbi beszélgetésben. Hagyatkozz az interjú készítőjére.
K.V.