Emésztési zavarok és gyomorgörcsök
Túl sokat evett, és olyan ételeket, melyek görcsöt okoztak a hasnyálmirigy rossz működése következtében? Ha meleg zuhany alá tartja a hasát 10-15 percre, jót tesz. A végére a hasán teljesen kipirosodik a bőr, erre az élénkpiros felületre tegyen nyers hagymából készült reszelt hagymás pakolást. A hagymát káposztalevelekkel helyettesítheti. Az erjedés eltűnik, a görcsök oldódnak, és ön nemsokára megnyugszik. Mindent, amit megeszik, jól meg kell rágni és nyállal átitatni, ez fontos szabály.
Gyomorégés
Az égés oka a savtúltengés. Ilyen esetekben felböffen a sav. A gyomorsav akkor jut vissza a nyelőcsőbe, ha túl sok étel van a gyomorban. Ha ráeszik, még több sav fog visszajutni. A gyomorégés alkalmi áldozatainál a túl gyorsan elfogyasztott túl sok étel az okozó.
A főbűnös a csokoládé. Az édes csemege duplán káros, mivel csupa zsír, és még koffeint is tartalmaz. Szokjon le a szénsavas italokról is! Az üdítők kis buborékai tágítják a gyomrot, és ez úgy hat, mintha túl sokat evett volna. A stressz is fokozhatja a savtermelést, kerülje tehát a felesleges izgalmakat és aggodalmakat!
Reszeljünk meg egy nyers krumplit, héjával együtt, nyomjuk ki a levét, s ezt meleg vízzel két-háromszorosára hígítva igyuk meg reggel éhgyomorrra, ebéd előtt és este lefekvés előtt. Jó, ha frissen készítjük, azonnali fogyasztásra ezt a krumplilevet, mert a levegőn hamar veszít tulajdonságaiból.
Ha a gyomorégés ezzel a kezeléssel nem szűnik meg, használjon egy kávéskanálnyi fahamut meleg vízben oldva. Ez az eljárás megoldja a problémát. Öntsön meleg vizet a hamura és hajtsa fel. Ha nincs hamu, használhat hársfaszenet porrá zúzva, meleg vízbe keverve, zabpehellyel vagy más gabonapehellyel elegyítve. Így könnyen le lehet nyelni a szenet, és semlegesíti a savat. Ha a szenet így is nehezen veszi be valaki, más lehetőség is van: locsolja le meleg vízzel, hagyja ázni, és utána gézen vagy vattán szűrje át. Az így nyert folyadék is megteszi hatását.
Ugyanazt a hatást éri el, ha gyógyföldet vagy agyagot (bolus alba) fogyaszt egy kevés vízzel. Ha ez sincs, néhány korty nyers tej pillanatnyi könnyítést eredményezhet. Ha zabpelyhet fogyaszt, de azt is nyersen szintén jót tehet. Jobb, mint a szódabikarbóna és kevésbé ártalmas.
Ahhoz, hogy a gyomorégésnek a végére járjon, és a gyomorsavtermelést normalizálja, kímélő diétát kell tartani, só- és fűszerszegény étrendre kell áttérni. Kerülje a finomított cukrot és a süteményeket, ezerjófű forrázatot vagy hígított vizes kivonatát használja.
Gyomorfekély
A friss, nyers krumpli és káposzta leve nagyon jó gyomorfekély esetén. Heteken, sőt hónapokon át rendszeresen fogyasztva, jobb hatást gyakorol, mint bármely gyógyszerkülönlegesség. Tegyen naponta háromszor egy kis krumpli levét a levesbe, vagy igyon étkezés után egy fél deci nyers káposztalevet. Ha ezt még hamu- vagy szénkúrával is kiegészíti, ha megfelelő étrendet alkalmaz, a gyógyulás teljes lehet. Ha a levesbe teszi a friss leveket, mindig tálaláskor tegye, hogy ezek a levek soha ne főjenek.
Aki nem bírja az édességet és a sülteket, vigyázzon: a máj működésével van baj. Kis mennyiségben a retekléjó hatással van a májra, de ha nagy mennyiségben isszák, káros is lehet. A legtöbb egy kávéskanálnyi naponta. A friss sárgarépalé is sikerrel használható.
Ha nem tud levet facsarni, az is jó, ha nyers, finomra reszelt répát eszik. Egy- vagy kétnapos sárgarépakúra csodákat tud művelni, még erős májzavarok esetén is. Az endívia-gyermekláncfű saláta vagy más keserűfüvek a sárgarépa hatását erősítik. Hagyja el a zsíros ételeket, a sülteket, az édességet, sőt még a gyümölcsöt vagy a gyümölcslevet is. A máj hamarosan megnyugszik, és az epehányás megszűnik.
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.