Az anyatejjel táplált, jól fejlődő csecsemőknél, a táplálék jól emészthető, és szinten teljesen felszívódhat. Ez esetben nem lesz annyi salakanyag, így ritkábban lesz a picinek széklete. Ettől nem kell megijedni, kezelést nem igényel. Ha azonban több napon át (akár 5 nap is eltelhet) nincs széklete a babának, kérjük ki védőnőnk, gyermekorvosunk véleményét.
Nagyobb gyermekek illetve felnőttek esetén a székrekedés hátterében a nem megfelelő táplálkozás, a rostokban szegény étkezés, a mozgás hiánya, kevés folyadékbevitel illetve a belek ellustultsága is állhat.
Székrekedést okozhatnak lelki eredetű problémák is. Ilyenkor megfigyelhető a lepedékes nyelv, rossz szájszag, az állandósuló fejfájás, álmosság, felfúvódás, fájdalmak, görcsök a hasban valamint csökkent étvágy.
A székrekedés leggyakoribb oka azonban a kis mennyiségű, de magas kalóriatartalmú ételek. Fontos tudni, hogy nem jó elnyomni éhségérzetünket egy kávéval, teával, szendviccsel, melyektől nem lesz elegendő bélsár, és így napokig nincs székletünk.
Mit tehetünk e probléma ellen a szelíd gyógymódok segítségével?:
- A mák, székrekedést okoz, akinek ilyen problémája van, ne fogyasszon belőle sokat.
- Székrekedés elkerülésére fogyasszunk reggel és este 1-1 evőkanál olivaolajat.
- A sült alma és a méz is emésztést serkentő ételek.
- Tartsunk fügekúrát: este áztassunk egy pohár vízbe pár szem fügét, majd reggel, éhgyomorra fogyasszuk el a pohár tartalmát.
- Segít a víz, só, és almaecet keverékéből készített lábfürdő is.
- Már őseink is használták székrekedés esetén a szilvát, aszalt szilvát. Nagyon jó, ha a gyümölcsöt esszük, de lekvárnak is kiváló emésztést elősegítő gyümölcs. (Este is lehet vízbe áztatni, majd reggel meginni éhgyomorra.)
- Remek, bevált módszer, ha reggel, éhgyomorra langyos, sós vizet iszunk.
- Fontos a rostdús táplálkozás és a sok folyadék.
- Természetes eredetű keserűvizet igyunk.
- A kókuszlé vizelet- és hashajtó hatású.
- Kisgyermekeknél jó hatású a kamilla-tea, melybe egy kiskanál cukrot is tehetünk. Nagyon jó tisztító és gyulladáscsökkentő.
- Hashajtó készítményeket csak nagyon indokolt esetben használjunk, orvossal konzultálva.
Próbáljuk életünket úgy élni, hogy rendszeresen étkezünk, jó minőségű ételeket eszünk, és sokat mozgunk. Gyógyszerek szedése előtt próbálkozzunk inkább a szelíd, természetes gyógymódokkal!
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
S.K.