Az orvos elmondása szerint olyan problémák merülhetnek fel, mint a nemi szervek zsibbadása, merevedési zavarok, ágyéki bőrirritáció. A sokat bicikliző férfiak termékenyítőképessége is megváltozhat, mivel a medencetájékon túlzott hő keletkezik. Általánosságban nem hozzák kapcsolatba a férfimeddőséget és a biciklizést, de egyfajta lehetséges mellékhatásnak tekintik, és sok biciklistánál felfedezték már. Magasabb a kockázata a heresérülésnek és a herék működési zavarának is.
A hegyi kerékpárosok különösen nagy kockázatnak vannak kitéve, mondta Nargund, mivel tanulmányok már rámutattak, az úttesten kerékpározóknál nagyobb mértékben szenvednek hereelváltozásokban.
"A kerékpár nyerge közvetlenül érintkezik a gáttájékkal és az alatta fekvő részekkel. Pont a herezacskó mögött történik mindez, ahol az idegek és az erek belépnek a herékbe és a péniszbe. Ez a terület érzékeny, tele van szőrtüszőkkel, izzadság- és faggyúmirigyekkel, melyek jó táptalajt biztosítanak a fertőzéseknek. A dörzsölés, horzsolás, szőrtüszők károsodása és zúzódás a leggyakoribb sérülések. A terület izzadása szintén fájdalmakhoz és bőrtünetekhez vezethet."
Nargund rámutatott, hogy a kutatásban résztvevő biciklista férfiak 60 %-a számolt be a nemi terület zsibbadásáról. "A zsibbadás gyakori, mert a nyereg nyomása rontja a terület vérellátását, illetve nyomja a pénisz idegeit. Ez befolyásolhatja a merevedési képességet. A problémák gyakrabban jelentkeznek a rendszeresen hosszú távon kerékpározók esetében. Ezért olyan fontos, hogy időnként megpihenjünk a hosszú, erőteljes biciklizés során. Fontos a megfelelő sporteszköz kiválasztása. A férfi kerékpárosnak jól kell ismernie biciklijét, a pontos illeszkedés elengedhetetlen. A pedálellenállás beállítása is fontos, mivel ha túl nagy erőt kell kifejteni a pedál mozgatásához, az a legfőbb oka az ágyékkal kapcsolatos egészségügyi problémáknak. A pedál megfelelő beállításával megelőzhetők a sérülések és bőrirritációk. A nyeregbetét és a rövidnadrág fontos azok számára, akik a problémákat el akarják kerülni."