Ez a mondat volt a végső bátorító löket a bőrgyógyászomtól, amikor végignézte egyre növekvő számú és méretű anyajegyeim közül azokat, amelyek azonnali operációt igényeltek.
Már az első orvosi kartonjaimon feltüntették, hogy kicsit túltengenek rajtam a különböző anyajegyek, és már korán felhívták a figyelmem a napsugárzás veszélyeire. Mit ad Isten, néhány anyajegyem velem együtt nőtt és mellé még dudorodott is, némelyik alakot is váltott.
A sok riasztó ismeretterjesztő film rávitt, hogy elmenjek bőrgyógyászhoz, aki egy 10 perces vizsgálat után három sötétbarna pöttyömre mondta ki a halálos ítéletet: le kell operálni, mert megvan az esély rá, hogy rosszindulatú folyamatok induljanak el.
Az orvos nem csak a hasára üt, hiszen akkor javasolja a műtétet, ha az anyajegyek olyan helyen vannak, ahol állandó a veszélye a sérülésnek: fejbőr, nyak, melltartó mentén, deréktájon, tenyéren vagy talpon stb., vagy az anyajegy "viselkedése" alapján jobbnak látja egészségesen eltávolítani azt, hogy biztosan elkerülhető legyenek a későbbi rosszindulatú elváltozások.
Persze nem kell messzire menni rémisztő adatokért, hogy meggyőzze az ember magát, hogy az ózonlyuk mérete és erős UV sugárzás mellett nem célszerű kísérletezni az anyajegyekkel: évente 130 ezer rosszindulatú és 2-3 millió nem rosszindulatú melanómás beteget regisztrálnak a világon, és évenként úgy 66 ezren halnak bele ilyen és más bőrrákos megbetegedésbe.
A napsugárzás és a szolárium ultraibolya sugárzása elváltozásokat hoz létre a sejtek genetikai anyagában, amely sejtmutációs folyamathoz vezethet. A melanóma, a rosszindulatú bőrrák a bőr festéktermelő sejtjeiből alakul ki, az esetek 30%-ában festékes anyajegyekből! Ritkábban fordul elő, mint a többi bőrdaganat, de veszélyes, mert áttétképzésre hajlamos. Felismerhetjük a világosbarnától kékesfeketéig terjedő színéről.
Egyéb figyelmeztető jelekkel is forduljunk orvoshoz: ha az anyajegy színe megváltozik, szegélye egyenetlen, felszíne kiemelkedik a bőrből, megvastagszik, alakja asszimetrikus vagy vérzik egészen kicsi behatásoktól is.
A kockázatot a fiatalkorban bekövetkezett többszöri, hámlással járó leégés és a nagyon fehér bőr is növeli.
Persze a többséget még ezek sem rémisztik el. A minap a televízióban körkérdésként végijártak egy strandot, hogy ki használ fényvédőkrémeket. Öt emberből egy sem akadt, aki használna, hiszen az ő bőre hozzászokott már a szoláriumban a sugárzáshoz, vagy mert szerinte ekkora kockázatot nem nagy ügy vállalni.
Tükörben meglesem a csinos kis hegeket, amik a veszélyesnek titulált anyajegyeim után maradtak. A szövettani eredmények szerint időben mentem el orvoshoz. És valóban, inkább a naptej és a kis hegek, mint a bőrrák.