Szépek, fiatalok és jóságosak. Naná, hogy elnyerik a királyfi kezét és bukszáját...
Az olyan mesék, mint például a Hófehérke vagy Csipkerózsika, árthatnak a kislányok énképének, hiszen azt sugallják, hogy manapság jobb és kecsegtetőbb szépnek lenni- állítják amerikai társadalomtudósok.
Liz Grauerholz, az Indianai Egyetem szociológia professzora arra hívta fel a figyelmet, a Csipkerózsikához vagy a Hófehérkéhez hasonló mesék elsősorban a női szépségre fókuszálnak, és annyi sztereotípiát tartalmaznak a nőkkel kapcsolatban, hogy esetenként károsabbak, mint a különféle szexuális epizódokat tartalmazó videoklipek vagy filmek megtekintése.
A professzorasszony és egy kollégája 168 Grimm-mesét vizsgált meg. Eredményeik tanúsága szerint, szinte az összes történetben szerepelt a küllem fontossága, és minden öt mese közül egyben a csúnya alakok gonoszak is voltak.
A társadalomtudósok hangsúlyozzák, hogy a veszély abban rejlik, hogy a kislányok kiskoruktól fogva hallgatják azokat a meséket, amelyekben a királykisasszonyok szépségüknek köszönhetően nyerik el a királyfik szerelmét, és jutnak mesés gazdagsághoz.
A kutatást vezető professzor is kihangsúlyozta:
"Én magam például nagyon ügyelek arra, hogy véletlenül se sugalljam a 9-11 éves lányaim felé, hogy nem a külsejük határozza meg értéküket".
Persze ez nem azt jelenti, hogy sutba kell dobni ezeket a klasszikusokat, de nem árt elbeszélgetni az olvasottakról a picikkel.
Mások viszont úgy vélik, ezeknek a meséknek egészen más üzenete van: inkább az, hogy nem szépnek, hanem jónak kell lenni az életben, és talán több aggódnivalónk lehetne a Barbie-babák és az általuk sugallt nőideál miatt!
Vannak persze ígéretes és üdítő kivételek is: a vizsgálat kutatói például örömmel üdvözölték a Shrek című filmet, ahol a hősnő azután is boldogan és nagy szerelemben élt, miután visszaváltozott ogrévé (szörnnyé).
K.V.