Ez egy nagyon veszélyes probléma, mert könnyen anorexiához vagy bulímiához vezethet!
A szakértők a betegség kialakulását összefüggésbe hozzák a mai kor szépségideáljával, azzal a divattal, amely a vékony, magas, manökenalkatú nőknek kedvez, és a kövérséget egyfajta szégyenbélyegnek tartja. A legveszélyeztetettebb egyetemista-főiskolás nők két százaléka érintett a anorexiában vagy a bulimiában.
Az orvosok anorexia nervosának nevezik a lelki eredetű kóros lesoványodást. A páciensek súlyos fogyókúrával, testedzéssel mindent megtesznek azért, hogy testsúlyuk a testmagasságukhoz képest a legminimálisabb szinten legyen, emiatt kórosan soványak. A diagnózis fontos kritériuma, hogy a testsúly az elvárthoz képest legalább 15%-kal alacsonyabb szinten van.
Ezek az emberek látható soványságuk ellenére folyamatosan attól rettegnek, hogy elhíznak. Általában a környezet tiltakozása ellenére is túlsúlyosnak tartják magukat, vagy pedig úgy érzik, hogy valamelyik testtájuk túl kövér; még akkor is, ha nyilvánvalóan soványak. A nők esetében ebben a stádiumban általában elmarad a menstruáció.
Az anorexia a fiatalok jellegzetes betegsége: többnyire 12-18 éves korban kezdődik és egyesek egész életükben szenvednek tőle.
A szakemberek egybehangzó véleménye szerint az anorexia nem szervi eredetű betegség. Habár bizonyos jelek az éhség és a jóllakottság szabályozását végző hipotalamusz működési zavarára utalnak, ez közvetetten, lelki hatásokra következik be. Nem kis szerepe van a társadalmi-kulturális környezetnek, például annak, hogy manapság a vékony testalkatú nő a szépségideál.
A bulimia nervosa legfontosabb tünetei a túlevéses, falási rohamok, amelyek során a beteg rövid idő alatt nagy mennyiségű ételt fogyaszt el, amit az evés feletti kontroll elvesztésének élménye kísér. Emellett jellemző a testsúlycsökkentő módszerek fokozott és halmozott használata: önhánytatás, hashajtó, vízhajtó szedése, intenzív testedzés, koplalás.
A falásrohamok hetente több alkalommal, legalább három hónapon keresztül jelentkeznek. A betegség a serdülőkor vége felé, illetve a fiatal felnőtt korban kezdődik, általában számos sikertelen fogyókúrát követően. A falási rohamok utáni önhánytatás, vízhajtás, hashajtás titokban történik. A betegeknek a falás után bűntudatuk és szégyenérzésük alakul ki, ami önértékelésüket tovább rontja.
Az anorexiások felénél bulimiás tünetek is kialakulnak, illetve a kezdetben bulimiás betegek jelentős részénél anorexiás tünetek fejlődhetnek ki.
Statisztikák szerint a férfiak 82 % a kicsit teltebb nőket szeretik, és kifejezetten visszataszítónak tartják a túl sovány nőket. Legközelebb tehát, ha tükörbe nézünk, ne a fölös kilókat vegyük észre magunkon, hanem emlékezzünk vissza azokra a férfi szemekre, amik egy pár órája tapadtak ránk az utcán.
D.A.